Nauka pracy w Agile. Jaki ryczałt?

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są usługi trenera Agile (Agile Coacha), który świadczy usługi wspierające przy zarządzaniu projektami IT?

agile coach

Przedsiębiorczyni zamierza podjąć jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług trenera Agile (Agile Coucha). Jest to metodyka w zarządzaniu projektami IT.

Agile Coach pomaga organizacjom, zespołom i poszczególnym osobom. Celem Agile Coacha jest wspieranie bardziej efektywnych, przejrzystych i spójnych zespołów, a także umożliwienie osiągania lepszych wyników, rozwiązań i produktów/usług dla klientów.

Zakres prac Agile Coacha obejmować będzie:

  • szkolenia, coaching zespołów i liderów w zakresie metodologii;
  • wsparcie zespołów w ciągłym doskonaleniu;
  • wspieranie zespołów w przygotowaniu do realizacji planowania;
  • proponowanie i wdrażanie nowych pomysłów oraz dobrych praktyk.

Powyżej opisane usługi nie są związane z tworzeniem oprogramowania, sprzedażą oprogramowania i przenoszeniem praw autorskich do niego, czy też instalowaniem oprogramowania.

Usługi, które będą świadczone przez przedsiębiorczynię są klasyfikowane pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU. Grupowanie to obejmuje m. in. usługi doradztwa specjalistycznego inne niż związane z nieruchomościami, ubezpieczeniami, czy inżynierskie, np. usługi doradztwa specjalistycznego: w dziedzinie sztuki, sądowego, itp. Usługi Agile Coacha są usługami doradztwa specjalistycznego, tzn. takiego, które charakteryzuje się gruntowną znajomością jakiejś dziedziny.

Przedsiębiorczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczone przez nią usługi podlegają opodatkowaniu stawką 8,5% ryczałtu.

W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wskazana stawka jest właściwa do opodatkowania usług świadczonych przez Agile Coacha.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 listopada 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.714.2022.4.MAP