Amortyzacja majątku otrzymanego w drodze darowizny. Skutki w PIT

Firma chce wiedzieć, czy ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku trwałego otrzymanych w drodze darowizny?

Przedsiębiorca jest jednym z trzech wspólników spółki cywilnej, której pozostałymi wspólnikami są jego rodzice. W ramach planowanych działań spółka cywilna zamierza przekazać całe swoje przedsiębiorstwo w formie darowizny przedsiębiorcy jako jednemu z dotychczasowych wspólników.

Przekazanie obejmie wszystkie składniki materialne i niematerialne przedsiębiorstwa, takie jak:

  • nieruchomości,
  • środki trwałe,
  • maszyny i urządzenia,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów,
  • zapasy towarów i materiałów,
  • należności i zobowiązania,
  • dokumentację związaną z działalnością,
  • pracowników.

Spółka jest opodatkowana według norm szacunkowych. Składniki majątku przekazywane w drodze darowizny nie były dotychczas amortyzowane przez spółkę cywilną.

Po otrzymaniu darowizny przedsiębiorca zamierza kontynuować działalność gospodarczą oraz wprowadzić przekazane składniki majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku trwałego otrzymanych w drodze darowizny od spółki cywilnej, które nie były wcześniej amortyzowane przez spółkę i zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów.

Amortyzacja majątku otrzymanego jako darowizna

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że ustawa o PIT umożliwia zaliczanie do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych, na zasadzie kontynuacji w zakresie wartości początkowej oraz odpisów amortyzacyjnych, w tym nabytych w drodze nabycia przedsiębiorstwa,  od składników nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników.

Jak wynika natomiast z opisu sprawy, składniki majątku przekazywane w drodze darowizny nie były dotychczas amortyzowane przez spółkę cywilną, ponieważ nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych a spółka jest opodatkowana według norm szacunkowych – wskazał.

W konsekwencji, zdaniem Dyrektora KIS, w przypadku przedsiębiorcy, otrzymanie składników majątku trwałego w ramach darowizny przedsiębiorstwa skutkować będzie – co do zasady – brakiem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.

Jednak w przypadku wspólnika spółki cywilnej dokonującego darowizny przedsiębiorstwa na rzecz jego indywidualnej działalności, z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, transakcja ta w części przypadającej na niego, jest „świadczeniem dla samego siebie” w rozumieniu ustawy o PIT. W konsekwencji, przedsiębiorca będzie mieć prawo do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów, w tym z tytułu odpisów amortyzacyjnych od składników majątku trwałego wykorzystywanego uprzednio w ramach spółki cywilnej, w części przypadającej na przedsiębiorcę – podsumował.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lutego 2025 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.891.2024.7.PS