Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych towarów. Do wykonywania tych usług wykorzystuje: ciągniki siodłowe, samochody ciężarowe i naczepy do ciągników.
Pojazdy, które są wykorzystywane do realizacji wykonywanych usług, są własnością przedsiębiorcy lub są leasingowane na podstawie umów leasingu operacyjnego i są wtedy własnością firmy leasingowej – przedsiębiorca jest korzystającym w umowie leasingu.
Po zakończeniu umów leasingu przedsiębiorca wykupuje pojazdy, aby nadal je wykorzystywać przy wykonywaniu usług transportowych. Wykupione pojazdy wprowadza do Ewidencji Środków Trwałych i amortyzuje je stawką liniową odpowiednią dla środków transportu.
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy pojazdy wykupione z leasingu - po zakończeniu umowy leasingu – można traktować jako „używane” - w rozumieniu ustawy o PIT i – w konsekwencji - stosować do nich amortyzację przyspieszoną.
Auta wykupione z leasingu. Amortyzacja
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, opisane pojazdy - stanowiące przedmiot umów leasingu operacyjnego i wykorzystywane przez przedsiębiorcę w działalności gospodarczej, które następnie wykupi i wprowadzi do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych, nie mogą zostać uznane za używane środki trwałe.
Skoro nikt nie wykorzystywał opisanych pojazdów przedsiębiorcą, to przedsiębiorca nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacji – ocenił.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 29 lipca 2024 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.487.2024.2.AWO