Jak wprowadzić auto do firmy? Nowe zasady w 2022 r.

Pytanie: Prowadzę firmę usługową – jestem informatykiem. Większość czasu świadczę usługi w siedzibie moich kontrahentów. Dojeżdżam do nich używając prywatnego auta. Kupiłem je około dwa lata temu. Słyszałem, że jest możliwość wprowadzenia takiego auta do firmy. Czy to prawda?

auto firma środek trwały

Odpowiedź: Przedsiębiorca ma prawo wprowadzić używany samochód do firmy. Jednak począwszy od 2022 r. zrobi to na mniej korzystnych zasadach niż dotychczas.

Auto jako środek trwały

Osoba prowadząca działalność może wprowadzić samochód do firmowej ewidencji środków trwałych. Wartość takiego środka trwałego musi być odpowiednio określona.

Do tej pory, czyli do początku 2022 r. za wartość początkową środka trwałego używanego już wcześniej przez przedsiębiorcę dla celów prywatnych, uznawało się cenę nabycia.

Jeżeli przedsiębiorca nie posiadał dowodu nabycia, np. faktury, mógł złożyć oświadczenie dotyczące wartość auta.

Wartość początkowa auta – zmiany od 2022 r.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, używane środki trwałe można wprowadzić do firmy, przy czym wartość początkowa nie może być wyższa niż obecna cena rynkowa.

Dla przykładu, jeżeli przedsiębiorca kupił samochód dwa lata temu i używał go do celów prywatnych, to naturalnie dzisiaj auto warte jest mniej niż w momencie nabycia.

Ta zmiana jest uznawana za niekorzystną dla przedsiębiorców. Przede wszystkim dlatego, że wartość początkowa jest podstawą określenia odpisów amortyzacyjnych auta. Czym wyższa wartość początkowa, tym wyższy odpis amortyzacyjny. I odwrotnie, mniejsza wartość początkowa to mniejsza wartość amortyzacji.

Amortyzacja jest uznawana za koszt podatkowy i pomniejsza dochód do opodatkowania. Dlatego, możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ceny nabycia nawet używanego auta była dla przedsiębiorców atrakcyjna.

Dodatkowo, samo dokonanie wyceny może się okazać problematyczne. W tym celu warto pewne skontaktować się ze specjalistą, który oceni obecną wartość rynkową auta.

Wydatki związane z autem jako koszt prowadzenia biznesu

Wciąż jednak warto wprowadzić prywatne auto do firmy. Przede wszystkim, wciąż jest to sposób na koszty podatkowe.

Co więcej, jeżeli auto stanowi środek trwały w firmie, przedsiębiorca ma prawo uznawać wydatki związane z eksploatacją samochodu za koszty podatkowe. Chodzi, np. o wydatki na paliwo, badania techniczne, płyny, itp. Istnieje limit, za koszt podatkowy można uznać 75% wartości z faktury.

Jeżeli natomiast auto nie zostało wprowadzone do firmy, limit spada. Przedsiębiorca będzie mógł uznać jedynie 20% wydatku związanego z autem za koszt podatkowy.