Biuro w kamperze. Przedsiębiorca wrzuci w koszty?

Czy koszty zakupu kampera i przerobieniem go na biuro będą stanowiły koszt uzyskania przychodu?

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą obejmującą działalność związaną z oprogramowaniem (PKD.62.01.Z) oraz działalność związaną z doradztwem w zakresie .informatyki (PKD 62.02.Z). Świadczy swoje usługi w sposób zdalny.

Przedsiębiorca nie posiada stałego biura – może świadczyć swoje usługi z każdego miejsca, pod warunkiem, że spełniają one podstawowe wymogi, tj. posiadają miejsce do pracy, łącze internetowe itp. W związku z tym, planuje zakup samochodu, który swoimi siłami (tj. własnymi rękami oraz zlecając część prac profesjonalistom) zamierza przerobić na mobilne biuro. Dzięki temu zabiegowi uzyska przestrzeń, z której będzie mógł świadczyć usługi niezależnie od aktualnego miejsca przebywania – wyjaśnił.

Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy koszty związane z zakupem samochodu i przerobieniem (ulepszeniem) go na mobilne biuro będą stanowiły w jego firmie koszt uzyskania przychodu.

Biuro w kamperze a koszty firmowe

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, pojazd stanowić będzie samochód osobowy zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przez odpisy amortyzacyjne koszty związane z zakupem tego samochodu dostawczego i przerobieniem (ulepszeniem) go na mobilne biuro z zastosowaniem limitu wynoszącego 150 000 zł.

Dodatkowo, jak zastrzegł Dyrektor KIS, przedsiębiorca będzie zobowiązany do stosowania innych ograniczeń wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące wyłączenia z kosztów firmowych 25% wydatków związanych z samochodami osobowymi.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 kwietnia 2025 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.181.2025.3.WS