Spec od cyberbezpieczeństwa skorzysta na ryczałcie. Atrakcyjna stawka

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem. Czy mogę skorzystać z jakiś preferencji podatkowych? Jakich?

informatyk cyberbezpieczenstwo it ryczalt

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem. Do moich zadań należy przygotowanie dokumentacji technicznej i specyfikacji oprogramowania i powiązanych z nim rozwiązań dotyczących infrastruktury techniczno-systemowej, wdrażanie rozwiązań obejmujących infrastrukturę techniczno-systemową, wg uzgodnionego z moim zleceniodawcą projektu, prowadzenie analiz, audytów i przeglądów cyberbezpieczeństwa IT i inne. Czy mogę skorzystać z jakiś preferencji podatkowych? Jakich?

Odpowiedź: Dla usług w zakresie cyberbezpieczeństwa warto rozważyć opodatkowanie ryczałtem.

Usługi bezpieczeństwa w IT a ryczałt - jaka stawka?

Z pytania nie wynika, jaka jest klasyfikacja PKWiU dla świadczonych przez przedsiębiorcę usług. Możemy jednak przyjąć, że wskazane usługi mieszczą się w PKWiU 62.01.12.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

W takim przypadku, będzie miała zastosowanie atrakcyjna stawka ryczałtu, 8,5 %.

Jeżeli jednak usługi zostaną uznane za usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) będzie miała zastosowanie wysoka stawka 17% ryczałtu.

Dlatego przedsiębiorca powinien uzyskać interpretację urzędu statystycznego, odnośnie klasyfikacji PKWiU dla świadczonych usług.

Ryczałt – na czym polega?

Ryczałt staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania. W 2022 r. sięgają po niego przedsiębiorcy, którzy chcą płacić składkę zdrowotną w stałej wysokości.

Przypomnijmy, że za sprawą tzw. Polskiego Ładu, przedsiębiorcy opodatkowani wg skali i podatkiem liniowym, płacą składkę zdrowotną, której wysokość jest uzależniona od dochodu.

Dodatkowo, ryczałt przyciąga niektóre branże atrakcyjnymi stawkami.

Warto jednak zastanowić się, czy jest to najbardziej opłacalny sposób na obliczanie podatku. Trzeba pamiętać, że stosując ryczałt, firma nie ma prawa do odliczania kosztów prowadzenia działalności. Szerzej piszemy o tym w tym wpisie.

Potrzebujesz usług księgowych? Skontaktuj się z nami.