Ewidencja IP Box. Dowiedz się, co powinna zawierać

Dla zastosowania ulgi IP Box konieczne jest prowadzenie przez przedsiębiorcę specjalnej ewidencji. Sprawdź szczegóły.

biuro ewidencja ip box

Dzięki uldze IP Box przedsiębiorcy mogą opodatkować swoje dochody na preferencyjnych zasadach. Dotyczy to dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP), które mogą być opodatkowane obniżoną stawką 5% PIT. Ulga jest szczególnie rozpowszechniona wśród programistów, którzy sprzedają prawa do wytworzonych przez siebie programów komputerowych.

Jednym z kryteriów zastosowania ulgi IP Box jest ewidencjonowanie przez przedsiębiorcę:

  • każdego kwalifikowane prawo własności  intelektualnej;
  • przypadającego na każde kwalifikowane IP:
    •  przychodu;
    • kosztów;
    • dochodu.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, powinni prowadzić odrębną ewidencję dla celów IP Box.

Przepisy o IP Box nie narzucają konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji. W ocenie Ministerstwa Finansów, powyższy wymóg może być spełniony, gdy przedsiębiorca prowadzi ewidencję przy pomocy arkusza kalkulacyjnego.

Ewidencja IP Box: wymóg konieczny  

Może to mieć duże znaczenie dla przedsiębiorców chcących skorzystać z ulgi IP Box. Jeżeli organ stwierdzi, że ewidencja nie jest prowadzona na bieżąco, odmawia przedsiębiorcy prawa do preferencyjnego opodatkowania dochodu stawką 5% (por. np. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lipca 2021 r. sygn. 0115-KDWT.4011.20.2021.3.MJA).  

Przykładowo, jeżeli przedsiębiorca uzyskiwał dochody z kwalifikowanego IP począwszy od 2019 r., ale ewidencję dla celów ulgi IP Box zaczął prowadzić od 2020 r., będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki 5% PIT, jedynie dla przychodów osiągniętych w 2020 r. i w latach następnych. Nie będzie mógł zastosować ulgi IP Box dla dochodu osiągniętego w 2019 r.

Ewidencja IP Box: elementy

Jeżeli zatem przedsiębiorca myśli o zastosowaniu ulgi IP Box, powinien przygotować się do prowadzenia ewidencji i robić to na bieżąco.
Przykładowe elementy prawidłowej ewidencji to:

  •  określenie dokumentu, z którego wynika uzyskanie przychodu lub poniesienie kosztu, np. numer faktury;
  • data uzyskania przychodu / poniesienia kosztu;
  • numer dokumentu w PKiR.

Pomagamy przedsiębiorcom w prowadzeniu ewidencji i rozliczaniu ulgi IP Box. Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!