Faktura za usługi remontowe bez NIP a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorca ma wątpliwości odnośnie zaliczenia wydatków na usługi remontowe jako koszt firmowy w sytuacji, gdy dysponuje jedynie fakturą bez NIP.

usługa remontowa

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego.

Działalność jest opodatkowana podatkiem liniowym. Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Współpracuje z przedsiębiorcami, którzy wykonują na zlecenie prace remontowe. Zleceniobiorcy również są czynnymi podatnikami podatku VAT i posługują się polskim numerem NIP.

Wydatki na remont służą w celach uzyskania przychodu. Remontowane mieszkania są w dalszej kolejności przeznaczone na sprzedaż.

Jednak zleceniobiorcy niejednokrotnie identyfikują swoje usługi dotyczące prac remontowych jako sprzedaż konsumencka. Dzieje się tak nawet, gdy sprzedają dla przedsiębiorców, jak w opisywanej sytuacji. Zatem nie wykazują tych usług w swoich plikach JPK_VAT jako usługi na rzecz podatnika.

Przedsiębiorca otrzymuje co prawda faktury od zleceniobiorców, ale nie ma na nich wskazanego jego nr NIP.

W związku z tym, przedsiębiorca ma wątpliwości odnośnie zaliczenia wydatków na usługi remontowe dokumentowanych fakturą bez NIP jako koszt uzyskania przychodów.

Jak argumentował przedsiębiorca, otrzymywane przez niego faktury są dowodami księgowymi w rozumieniu przepisów to regulujących, pomimo uchybienia, jakim jest brak numeru NIP nabywcy na fakturze. Zatem mogą zostać wprowadzone do księgi przychodów i rozchodów jako koszt prowadzonej działalności gospodarczej, obniżając tym samym podstawę opodatkowania.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo przedsiębiorcy do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup usługi remontowej dokumentowany fakturą bez NIP.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.589.2022.1.PS