Przedsiębiorca rozpoczął prowadzić działalność gospodarczą w 2025 roku. Główna gałąź działalności obejmuje usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i pozostałe doradztwo w zakresie zarządzania.
Dochody uzyskane z prowadzenia działalności gospodarczej są opodatkowane wg skali podatkowej. Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT.
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w domu jednorodzinnym, stanowiącym jego własność. Dom jest sfinansowany kredytem hipotecznym, zaciągniętym przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Pomieszczenia, w których jest prowadzona działalność gospodarcza, nie są przeznaczone wyłącznie na wykorzystanie na cele działalności gospodarczej, stąd niemożliwe jest ustalenie dokładnej proporcji wykorzystania domu na cele działalności gospodarczej w stosunku do powierzchni domu. W ocenie przedsiębiorcy, racjonalnym jest ustalenie proporcji procentowej wykorzystania ich na cele prowadzenia działalności na poziomie 30%.
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego i koszty na utrzymanie i korzystanie z lokalu (domu mieszkalnego), tj. energia, woda, media, przemnożone zgodnie z przyjętą proporcją 30%, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Firma prowadzona w domu. Koszty uzyskania przychodów
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ocenił, że w sytuacji wykorzystywania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej części nieruchomości (domu mieszkalnego), między wydatkami związanymi z jej utrzymaniem i korzystaniem (koszty dostawy energii elektrycznej, koszty dostawy wody i odbioru ścieków, koszty wywozu odpadów i dostaw internetu i utrzymania łącza) a prowadzoną działalnością istnieje związek przyczynowo-skutkowy.
Wydatki te mogą zatem – pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania – stanowić koszty uzyskania przychodów w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystania domu na cele działalności gospodarczej do całej powierzchni domu – stwierdził.
Dyrektor KIS podsumował, że zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego i koszty na utrzymanie i korzystanie z lokalu (domu mieszkalnego), tj. energia, woda, media, przemnożone zgodnie z proporcją w jakiej dom jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2025 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.55.2025.2.WS