IP Box programisty. Brak kosztów firmowych może być problemem

Zdarza się, że przedsiebiorcy w niektórych miesiącach nie ponoszą żadnych kosztów związanych z działalnością. Sprawdź, co możesz zrobić, by taka sytuacja nie wpłynęła negatywnie na możliwość skorzystania z ulgi IP Box.

Pytanie: Pracuję jako programistka. Wytwarzam oprogramowanie na zlecenie. Osiągam dochody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej i w związku z tym jestem zainteresowana skorzystaniem z tzw. ulgi IP Box. W niektórych miesiącach nie ponosiłam żadnych kosztów mojej działalności, za wyjątkiem kosztów pracy własnej. Czy w przypadku braku wykazywania kosztów możliwe jest przyjęcie, że wskaźnik nexus wynosi 1?

Odpowiedź: W przypadku braku ponoszenia jakichkolwiek kosztów, wskaźnik nexus nie może być ustalony. W konsekwencji, przedsiębiorca nie może ustalić dochodów do opodatkowania stawką 5% i skorzystać z ulgi IP Box. Przedsiębiorca powinien jednak zastanowić się, czy takimi kosztami nie są, np. wydatki na ubezpieczenie społeczne, które jest obowiązany ponosić każdy przedsiębiorca. Nie dotyczy to jednak kosztów składek odliczanych od dochodu.

Ulga IP Box: obliczanie dochodu

Uzasadnienie: Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi IP Box powinien obliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W tym celu, przedsiębiorca powinien zapoznać się ze sposobem wyliczania wskaźnika nexus.
Dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% programista powinien pomnożyć:

  • dochód z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
  • wskaźnik nexus.

Sprawdź, jak obliczyć wskaźnik nexus.

Ulga IP Box: brak kosztów

Jedną ze składowych wskaźnika nexus są koszty poniesione na prowadzą bezpośrednio przez przedsiębiorcę działalność badawczo- rozwojową. Takie koszty ujmuje się pod literą a we wskaźniku nexus.
Jeżeli programista nie ponosi w niektórych miesiącach kosztów związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, to brak jest kosztów do uwzględnienia we wskaźniku nexus (litery „a”, „b”, „c” oraz „d” ze wzoru przyjmą wartość 0).

Brak kosztów uniemożliwia obliczenie wskaźnika nexus. Organy podatkowe nie zgadzają się na przyjęcie w takim wypadku wartości 1 (por. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4011.67.2021.2.BD).

Składki na ubezpieczenia społeczne w IP Box

Przedsiębiorca może zastanowić się czy w ramach prowadzonej działalności ponosi kosztów bezpośrednio powiązanych z wytworzeniem oprogramowania. Przykładem takich kosztów mogą być składki na ubezpieczenia społeczne, które jest obowiązany opłacać każdy przedsiębiorca.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej niejednokrotnie uznawał, że koszty składek na ubezpieczenia społeczne opłacane w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, stanowią koszty związane z tworzeniem praw własności intelektualnej (por. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 sierpnia 2021 r. sygn. 0113-KDWPT.4011.80.2021.3.MG).

W takim wypadku, wskaźnik nexus osiągnie wartość większą niż zero, co pozwoli przedsiębiorcy obliczyć dochód z kwalifikowanych IP, a w konsekwencji – zastosować ulgę IP Box.
Powyższe jest możliwe jedynie, gdy składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Nie dotyczy to jednak kosztów składek, które zostały odliczone od dochodu. Dlatego, jeżeli do tej pory przedsiębiorca lub firma księgowa odejmowała składki od dochodu, należałoby zastanowić się nad zmianą tej praktyki.

Jeżeli masz pytanie dotyczące wdrożenia lub stosowania ulgi IP Box, zapytaj! Chętnie odpowiemy i postaramy się rozwiać wątpliwości!