Koszty nauki języka w uldze IP Box. Stanowisko skarbówki

Przedsiębiorca chciał wiedzieć, czy ustalając wskaźnik nexus, będzie miał prawo do uwzględniania wydatków na lekcje języka angielskiego

kurs językowy

Z wnioskiem o interpretację wystąpił programista, który prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność polegającą na pracach programistycznych prowadzi od 1 kwietnia 2019 r.

Celem wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej było potwierdzenie prawa programisty do stosowania ulgi IP Box.

Warunki stosowania ulgi IP Box

Programista szczegółowo opisał prowadzoną działalność w branży IT. Wyraził stanowisko, że spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego w ramach ulgi IP Box. M.in. programista zaznaczył, że

  • prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PIT,
  • osiąga dochody ze sprzedaży praw do wytworzonych przez siebie programów komputerowych,
  • osiągany dochód jest dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP),
  • ponosi koszty, które mogą być zastosowane do obliczenia wskaźnika nexus,
  • na bieżąco prowadzi ewidencję, która jest wymagana do zastosowania ulgi IP Box.

Koszty działalności programistycznej

Dodatkowo przedsiębiorca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności ponosi koszty, które są ściśle (bezpośrednio) związane z wytarzaniem oprogramowania. Wobec tego, jego zdaniem, ponoszone koszty mogą służyć do obliczenia wskaźnika nexus w uldze IP Box.

Chodzi m.in. o koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego i peryferii komputerowych, samochodem, opłaty leasingowe za sprzęt komputerowy. Dodatkowo koszty składek ubezpieczenia społecznego, wydatki na zakup literatury fachowej, koszt lekcji języka angielskiego, koszt usług księgowych, koszty zakupu urządzeń mobilnych.

Przedsiębiorca chciał wiedzieć, czy ustalając wskaźnik nexus, będzie miał prawo do uwzględniania opisanych kosztów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że działalność programisty może być objęta ulgą IP Box. Nie zgodził się jednak z przedsiębiorcą w części dotyczącej uznania wydatku na lekcje języka angielskiego za koszt bezpośrednio powiązany z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem czy modyfikowaniem oprogramowania. Zatem, w ocenie organu, przedsiębiorca nie powinien ujmować ww. wydatku we wskaźniku nexus,

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 grudnia 2022 r., sygn. 0115-KDWT.4011.770.2022.3.ANJ

Wskaźnik nexus w uldze IP Box

Opodatkowanie preferencyjną 5% stawką PIT w ramach tzw. ulgi IP Box dotyczy kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej. Aby obliczyć kwalifikowanych dochód, przedsiębiorca powinien pomnożyć dochód ze sprzedaży kwalifikowanego IP przez wskaźnik nexus.

Jedna ze składowych wskaźnika są koszty poniesione przez przedsiębiorcę na prowadzoną bezpośrednio działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Ujmuje się je pod literą a wskaźnika nexus.