Przedsiębiorca zajmuje się tworzeniem oprogramowania i jego ulepszaniem. Prawa autorskie do wytworzonych przez siebie programów komputerowych przenosi na zleceniodawcę. W związku z prowadzoną działalnością jest zainteresowany skorzystaniem z ulgi IP Box.
We wniosku o interpretację indywidualną przedsiębiorca wyraził stanowisko, że spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego w ramach ulgi IP Box. M.in. programista szczegółowo opisał, że
- prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PIT,
- osiąga dochody ze sprzedaży praw do wytworzonych przez siebie programów komputerowych,
- osiągany dochód jest dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP),
- ponosi koszty, które mogą być zastosowane do obliczenia wskaźnika nexus,
- na bieżąco prowadzi ewidencję, która jest wymagana do zastosowania ulgi IP Box.
5% PIT dla programisty. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o IP Box
W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, programista ponosi szereg kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem i rozwojem oprogramowania, np. :
- koszty samochodowe - paliwo, serwisy, leasing;
- koszty składek ubezpieczenia społecznego;
- koszt ubezpieczenia zawodowego;
- koszt usług księgowych;
- wydatki na literaturę fachową;
- wydatki na kursy i szkolenia.
Oprócz potwierdzenie prawa do stosowania ulgi IP Box, programista chciał dowiedzieć się, czy ustalając wskaźnik nexus, będzie miał prawo do uwzględniania ww. kosztów do litery „a” wskaźnika.
W jego ocenie, ustalając wskaźnik nexus, będzie miał prawo do uwzględniania wszystkich ww. kosztów do litery „a” wskaźnika obliczając go oddzielnie na każdy program komputerowy.
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, koszty samochodowe (paliwo, serwisy, leasing), koszty składek ubezpieczenia społecznego, koszt usług księgowych, literaturę fachową, kursy/szkolenia mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus.
Jednak w jego ocenie, wydatku na ubezpieczenie zawodowe nie można uznać za koszt faktycznie poniesiony na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Organ odmówił uznania wydatku na ubezpieczenie zawodowe za koszt bezpośrednio związany z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, tj. programem komputerowym.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 sierpnia 2022 r., sygn. 0112-KDWL.4011.613.2022.2.AK
Ulga IP Box: jak obliczyć dochód?
Przypomnijmy, że opodatkowanie preferencyjną 5% stawką dotyczy kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej. Aby obliczyć kwalifikowanych dochód, przedsiębiorca powinien pomnożyć dochód ze sprzedaży kwalifikowanego IP przez wskaźnik nexus.
Jedna ze składowych wskaźnika są koszty poniesione przez przedsiębiorcę na prowadzoną bezpośrednio działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Ujmuje się je pod literą a wskaźnika nexus.
Sprawdź, jak obliczyć wskaźnik nexus