Ulga IP box polega na zastosowaniu obniżonej stawki PIT do dochodu ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP).
Ulga IP Box obowiązuje w prawie podatkowym stosunkowo od niedawna, bo od początku 2019 r. Mimo to, staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców. Sięgają po nią zwłaszcza programiści, osiągający przychód ze sprzedaży praw autorskich do wytworzonych przez siebie programów komputerowych (oprogramowania).
IP Box: koszty
Działalność programistów nie generuje wysokich kosztów, ponieważ zazwyczaj opiera się na pisaniu kodu, algorytmów w danym języku programowania, bazując na własnej wiedzy i wyuczonej technice.
Pytanie, czy koszty pracy własnej obliczone według wartości sprzedawanych usług mogą stanowić koszty w rozumieniu przepisów o uldze IP Box.
Ulga IP Box: jak obliczyć dochód?
Przypomnijmy, że opodatkowanie preferencyjną 5% stawką dotyczy kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej. Aby obliczyć kwalifikowanych dochód, przedsiębiorca powinien pomnożyć dochód ze sprzedaży kwalifikowanego IP przez wskaźnik nexus.
Jedna ze składowych wskaźnika są koszty poniesione przez przedsiębiorcę na prowadzoną bezpośrednio działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Ujmuje się je pod literą a wskaźnika nexus.
Sprawdź, jak obliczyć wskaźnik nexus.
Wskaźnik nexus a koszty pracy własnej
Zdaniem Ministerstwa Finansów, koszty pracy własnej programisty nie mogą służyć do wyliczenia wskaźnika nexus, ponieważ nie mamy w tym przypadku kwot faktycznie poniesionych przez przedsiębiorcę (por. objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box).
Sprawdź, jakie koszty można ująć we wskaźniku nexus.
Jak jednak tłumaczy MF, takie stanowisko nie powinno negatywnie wpłynąć na sytuację przedsiębiorców. Głównie dlatego, że brak możliwości ujęcia kosztów pracy własnej we wskaźniku nexus, nie będzie obniżało tego wskaźnika.
W sytuacji, gdy działalność B+R przedsiębiorcy opiera się głównie na pracy własnej, najczęściej mianownik jego wskaźnika nexus (litera c i d) nie obniża licznika (litera a, b i mnożnik 1,3). Dlatego w przypadku takich przedsiębiorców, wskaźnik nexus będzie wynosił lub będzie bliski 1.
Sprawdź, jakie jeszcze koszty nie wchodzą do wskaźnika nexus.
Jeżeli jesteś programistą i potrzebujesz pomocy we wdrożeniu lub rozliczeniu ulgi IP Box, skontaktuj się z nami! Odpowiemy na Twoje pytania.