5% PIT dla programisty. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o IP Box

Ulga IP Box staje się coraz popularniejsza wśród przedsiębiorców. Zwłaszcza wśród informatyków. Przedstawiamy listę 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć.

W skrócie, ulga IP Box polega na opodatkowaniu dochodu z praw intelektualnych na preferencyjnych zasadach, czyli stawką 5% PIT.

1. Dlaczego dla informatyków?

W Polsce, 5% stawkę PIT najczęściej stosują do swoich dochodów programiści. Jest tak dlatego, że jednym z praw własności intelektualnej objętym IP Box może być prawo do programu komputerowego.

Inne to m.in. patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Warunkiem jest, aby ww. prawa były wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności B+R.

2. Co to jest działalność badawczo-rozwojowa (B+R)?

Działalność B+R? Brzmi to trudniej niż jest w rzeczywistości!

Wielu przedsiębiorców, którzy słyszą, że warunkiem skorzystania z ulgi IP Box jest prowadzenie działalności B+R, poddaje się i nie kontynuuje tematu. Trzeba zrozumieć, że w rzeczywistości, definicja działalności B+R jest szeroka. Można w niej ująć prawie każde działanie, które ma na celu stworzenie nowego produktu lub ulepszenie/ rozwijanie go.

W przypadku programisty, jest to po prostu praca nad stworzeniem kodu lub poprawianie istniejącego.
Dlatego w zasadzie każda firma może pochwalić się takimi działaniami.

3. Dochód z prawa własności intelektualnej

Dochód z prawa własności intelektualnej można osiągać na różne sposoby. Najczęstsze z nich to:

  • sprzedaż;
  • udzielenie licencji;
  • ze sprzedaży produktu/usługi, które w cenie zawierają sprzedaż prawa własności intelektualnej.

Dlatego przedsiębiorca, który jest zainteresowany ulgą IP Box, powinien starannie przeanalizować zapisy zawieranych przez siebie umów.

4. Jakie są obowiązki?

Na przedsiębiorcę, który chce skorzystać z 5% PIT, nałożono dodatkowe obowiązki. Jednym z najważniejszych jest prowadzenie specjalnej ewidencji na potrzeby stosowania IP Box.

Więcej na temat ewidencji IP Box przeczytasz tutaj.

Kolejnym jest specjalny sposób obliczania dochodu, który jest wyrażony jako iloczyn dochodu z praw oraz tzw. wskaźnika nexus.. Możesz o tym przeczytać tutaj.

5. Kto nie skorzysta?

Z ulgi IP Box nie skorzystają osoby opodatkowane w formie ryczałtu nawet jeżeli osiągają dochód z praw własności intelektualnej. Jeżeli przedsiębiorca uzna, że może stosować ulgę IP Box, może podjąć decyzję o zmianie formy opodatkowania.

Zajmujemy się tym! Jeżeli jesteś zainteresowany/a obniżeniem podatków i skorzystaniem z ulgi IP Box, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy przejść przez formalności.