Z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego wystąpił programista, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od początku 2019 r. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności jest wytwarzanie programów komputerowych.
We wniosku przedsiębiorca wyraził stanowisko, że spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego w ramach ulgi IP Box. M.in. programista szczegółowo opisał, że
- prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PIT,
- osiąga dochody ze sprzedaży praw do wytworzonych przez siebie programów komputerowych,
- osiągany dochód jest dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP),
- ponosi koszty, które mogą być zastosowane do obliczenia wskaźnika nexus,
- na bieżąco prowadzi ewidencję, która jest wymagana do zastosowania ulgi IP Box.
Na pytanie organu podatkowego programista wskazał, że w latach 2019-2021 działalność gospodarcza była opodatkowana podatkiem liniowym. W roku 2022 przedsiębiorca zmienił formę opodatkowania na ryczałt. Jednakże nie wyklucza w przyszłości ponownej zmiany opodatkowania na podatek liniowy bądź zasady ogólne.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko programisty za nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania dochodów z kwalifikowanych IP w ramach IP Box za okres od 2022 roku, tj. od momentu wybrania opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4011.57.2022.2.KK