W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca realizuje zlecenia programistyczne na rzecz swoich kontrahentów.
Programista szeroko opisał prowadzoną działalność w zakresie wytwarzania kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Przedsiębiorca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która skupiona jest na wytwarzaniu programów komputerowych ponosi m.in. wydatki na księgowość, składki na ubezpieczenia społeczne oraz na zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego.
Oprócz ww. wydatków, przedsiębiorca ponosi koszty związane z zakupem oraz użytkowaniem samochodu, np. paliwo, ubezpieczenie, serwis.
Jak podatnik szczegółowo wyjaśniał, samochód został kupiony na kredyt. W związku z tym, przez koszty związane z zakupem samochodu rozumie raty kredytu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał pozytywną interpretację dla przedsiębiorcy, potwierdzającą jego prawo do korzystania z 5% PIT w ramach ulgi IP Box.
Zakwestionował jednak możliwość uznania za koszty do obliczenia wskaźnika nexus wydatki ponoszone z tytułu zakupu samochodu, czyli raty kredytu. Jak przypomniał Dyrektor, w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, czyli w tym przypadku samochodu, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony jednorazowo w kosztach uzyskania przychodów. Zaliczyć do kosztów w takim wypadku można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4011.42.2022.3.JKU