Ulga IP Box a róźnice kursowe

Jak ująć różnice kursowe w rozliczeniu ulgi IP Box?

programista roznice kurswoe ip box

Pytanie: Jestem programistą, w ramach prowadzonej działalności wytwarzam i ulepszam oprogramowanie. Otrzymałem indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zgodnie z którą mam prawo do stosowania ulgi IP Box. Od kilku lat mam jednego kontrahenta – firmę z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Fakturę wystawiam w walucie. Jak ująć różnice kursowe w rozliczeniu ulgi IP Box?

Odpowiedź: Różnice kursowe, jeżeli postały w związku z fakturą dotyczącą sprzedaży usług programistycznych, będą pomniejszać lub powiększać dochód rozliczany w ramach IP Box. Co ważne, ujemne różnice kursowe nie stanowią jednak kosztów bezpośrednio związanych z wytwarzaniem oprogramowania. Tym samym, nie mogą być ujmowane pod literą „a” we wskaźniku nexus.

Różnice kursowe

Przypomnijmy, że ze względu na różnicę w czasie pomiędzy wystawieniem a zapłatą za fakturę u przedsiębiorcy mogą pojawiać się dodatnie lub ujemne różnice kursowe.

Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu wykazanego na fakturze jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania. Analogicznie, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wynikającego z faktury po przeliczeniu na złote jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania.

Dla zapewnienia prawidłowego sposobu naliczania kosztów i przychodów ujmowanie różnic kursowych jest niezbędne.

Jeżeli zatem przedsiębiorca osiąga przychód ze sprzedaży praw do programu komputerowego, powinien go skorygować o dodatnie lub ujemne różnice kursowe.

Jeżeli chodzi o dodatnie różnice kursowe, zwiększą one dochód do opodatkowania. W przypadku różnic ujemnych, nastąpi zmniejszenie dochodów do opodatkowania w ramach IP Box poprzez uznanie różnic kursowych za koszty uzyskania przychodu.

Wskaźnik nexus a różnice kursowe

Tak obliczony dochód w dalszej kolejność trzeba pomnożyć przez wskaźnik nexus.

Dowiedz się więcej o wskaźniku nexus

Zdaniem organów skarbowych, we wskaźniku nexus nie będą ujmowane różnice kursowe powstałe w wyniku uzyskania przychodu z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do programów komputerowych. Ponieważ – w ich ocenie - nie są kosztami bezpośrednio związanymi z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem tych programów komputerowych.