Laserowa korekcja wzroku. Czy przedsiębiorca wrzuci w koszty?

Czy poniesione wydatki na zabieg korekcji wzroku mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej?

Przedsiębiorczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod, w ramach której świadczy usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Wszystkie usługi wykonuje w okularach korekcyjnych, zgodnie z zaleceniami okulisty.

Do zabiegów laserowych trzeba zakładać specjalne okulary ochronne chroniące oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania laserowego. To oznacza, że przedsiębiorczyni musi zdjąć okulary korekcyjne, aby założyć ochronne. Mając okulary ochronne, nie widzi dobrze miejsc zabiegowych, bo nie ma okularów korekcyjnych.

W związku z pogorszeniem wzroku nie będzie możliwe przeprowadzanie zabiegów laserowych bez okularów korekcyjnych przy jednoczesnym założeniu okularów ochronnych przed szkodliwym działaniem lasera na oczy.

Przedsiębiorczyni została zakwalifikowana do refrakcyjnej wymiany soczewek. Po wykonaniu zabiegu korekty wzroku (refrakcyjnej wymiany soczewek) wada wzroku zmniejszy się na tyle, że będzie mogła w dalszym ciągu wykonywać zabiegi laserowe tylko w okularach ochronnych.

Korekcja wzroku a koszty firmowe

W związku z tym, przedsiębiorczyni chciałaby wiedzieć, czy poniesione wydatki na ww. zabieg korekcji wzroku mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ocenił, że wydatki na zabieg korekty wzroku będą miały na celu przede wszystkim ochronę zdrowia przedsiębiorczyni. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym - przypomniał. Wydatki, jakie poniesie przedsiębiorczyni na sfinansowanie zabiegu korekty wady wzroku, nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż celem ww. wydatków niewątpliwie będzie poprawa komfortu życia i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wzroku – dodał.

Wobec powyższego, wydatki na zabieg nie będą mogły zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów – podsumował Dyrektor KIS.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 2 grudnia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.784.2024.2.KD