PIT Przedsiębiorcy - Przegląd 18-24 paźdzernika 2021 r.

Korekta PIT po błędnym zastosowaniu zwolnienia dla osób poniżej 26. roku życia to jedno z zagadnień, o którym przeczytasz w Przeglądzie PIT Przedsiębiorcy

Korekta PIT po błędnym zastosowaniu zwolnienia dla osób poniżej 26. roku życia

Przedsiębiorca wypłaca wynagrodzenia dla zawodników sportowych grających w piłkę nożną w oparciu o zawierane z nimi umowy oraz dla sędziów sportowych na podstawie zawieranych z nimi umów zlecenia. W latach 2019 i 2020 nie naliczał i nie pobierał zaliczek na PIT od ww. przychodów otrzymywanych przez osoby, które nie miały ukończone 26. roku życia, ponieważ dokonał ich błędnej kwalifikacji.

Nie wszystkie przychody osiągnięte przez osoby poniżej 26. roku życia mogą korzystać ze zwolnienia – dotyczy ono przychodów wymienionych w ustawie o PIT. W PIT-11 za lata 2019-2020, które przedsiębiorca powinien skorygować – w części E – należy wykazać dochody uzyskane przez zawodników sportowych oraz przez sędziów zawodów sportowych, jako dochody podlegające opodatkowaniu PIT (a nie tak jak dotychczas w części G – jako przychody zwolnione). W części E formularza, przedsiębiorca nie powinien wykazywać „zaliczek pobranych na podatek”, gdyż faktycznie ich nie naliczał i nie potrącał. Jak sama nazwa informacji PIT-11 wskazuje – dotyczy ona przychodów z innych źródeł oraz dochodów i pobranych zaliczek na podatek dochodowy – jest zatem informacją o pobranych, a nie należnych zaliczkach na podatek dochodowy.

W skorygowanych za lata 2019 i 2020 deklaracjach PIT-4R, w części C – która dotyczy wykazu należnych zaliczek na podatek dochodowy za poszczególne miesiące roku podatkowego m.in. do świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przedsiębiorca powinien wykazać zaliczki w prawidłowej wysokości, tj. w takiej jaką powinien był naliczyć, pobrać i przekazać do US bez stosowania zwolnienia od podatku.

Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 października 2021, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.666.2021.2.MGR

Przychód ze sprzedaży w popularnym serwisie aukcyjnym

Przedsiębiorca zajmuje się pośrednictwem handlowym przez aukcje internetowe w popularnym serwisie. Działalność polega na zbieraniu zamówień od klientów, pobieraniu wpłat w postaci przelewów bankowych oraz przekazywaniu zamówień do kontrahenta z siedzibą w Chinach.
Przychodem przedsiębiorcy jest wartość prowizji, którą stanowi różnica między kwotą przelaną na konto bankowe przedsiębiorcy od klienta, a kwotą przekazaną przez niego kontrahenta z Chin tytułem poszczególnych transakcji. Jest to przychód z pośrednictwa, ponieważ w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponieważ przedsiębiorca nie dokonuje sprzedaży towarów we własnym imieniu oraz nie jest ich właścicielem.

Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 października 2021, sygn. 0115-KDIT2.4011.520.2021.1.HD

Ryczałt od pośrednictwa w sprzedaży

Model biznesowy przedsiębiorcy jest oparty o tzw. dropshipping. Usługi świadczone przez przedsiębiorcę są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.
Właściwa stawka ryczałtu dla pośrednictwa w sprzedaży w modelu dropshipping (w którym przedsiębiorca nie stanie się faktycznym właścicielem towarów), będzie stawka 8,5% przychodu.

Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 października 2021, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.274.2017.12.MAP