Udzielanie korepetycji. Jaka stawka ryczałtu?

Pytanie: Skończyłam filologię. Do tej pory udzielałam korepetycji z języka angielskiego na mniejszą skalę. Jednak zamierzam uczynić z korepetycji moje główne źródło przychodu i zarejestrować działalność gospodarczą. Słyszałam, że dużo przedsiębiorców przechodzi obecnie na ryczałt. Czy dla mnie też to będzie dobra forma opodatkowania?

Odpowiedź: Tak, przedsiębiorca, który prywatnie udziela korepetycji z języka może rozważyć opodatkowanie ryczałtem. Dla jego przychodów z działalności gospodarczej możliwe będzie zastosowanie 8,5%.

Uzasadnienie: Co do zasady, jeśli w ustawie nie przewidziano dla danego rodzaju usługi szczególnej stawki, działalność usługowa podlega opodatkowaniu w stawce 8,5%.

Dla świadczenie usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85) ustawa nie wprowadza specjalnej stawki. Działalność tego rodzaju nie mieści się też w definicji wolnego zawodu, dla której stawka ryczałtu to 17%.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 stycznia 2022 r., sygn.  0112-KDWL.4011.175.2021.1.WS.

W tym tekście pisaliśmy, o czym należy pamiętać, przechodząc na ryczałt.

Ryczałt czy skala podatkowa?

Wybór ryczałtu będzie korzystny dla korepetytora ponieważ z reguły usługi udzielania prywatnych lekcji nie są związane z wysokimi kosztami po stronie przedsiębiorcy. Przypomnijmy, że ryczałt to taka forma opodatkowania, w której koszty prowadzenia działalności nie wpływają na obniżenie podatku.

Sprawdź, jakie są plusy i minusy opodatkowania ryczałtem.

Jednak, w związku z podwyższeniem w 2022 r. kwoty wolnej od podatku, rekomendujemy wzięcie pod uwagę skali podatkowej jako korzystnej formy opodatkowania. Jeżeli z korepetycji wygeneruje dochód blisko 30 tys. zł, to w ogóle nie odprowadzi podatku do urzędu skarbowego.