Przedsiębiorca jest radcą prawnym i doradcą podatkowym, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawnych (kod PKD 69.10.Z).
Prawnik rozliczał podatek dochodowy od osób fizycznych w sposób liniowy, tj. z zastosowaniem 19% stawki tego podatku. Od 2022 roku opodatkowuje dochody z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przedsiębiorca zawarł z kancelarią prawniczą umowę o stałej współpracy.
Na podstawie umowy i na zasadach w niej określonych prawnik świadczy w charakterze podwykonawcy na rzecz kancelarii i jej klientów usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Za świadczone usługi, otrzymuje od kancelarii zryczałtowane wynagrodzenie miesięczne oraz, w określonych przypadkach, może otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie uzależnione od ekonomicznych efektów usług.
Zasoby zleceniodawcy
Zgodnie z umową, kancelaria zobowiązuje się zapewnić w swojej siedzibie pomoc sekretarską, informatyczną oraz infrastrukturę biurową, na którą składają się m.in. sprzęt i materiały biurowe, wyposażenie i powierzchnia biurowa, włącznie z salami do spotkań, pomieszczeniami do przechowywania dokumentów, pomieszczeniami technicznymi i socjalnymi, sprzęt komputerowy, systemy przetwarzania danych, bazy danych oraz inne oprogramowanie.
Kancelaria umożliwia też korzystanie z posiadanych materiałów merytorycznych, książek, czasopism, opracowań, a także zapewnia możliwość korzystania z organizowanych we własnym zakresie szkoleń.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami przedsiębiorca nie może wykorzystywać opisanej powyżej infrastruktury i materiałów na cele osobiste, czy też do działalności niezwiązanej ze współpracą z kancelarią.
Przychód w PIT
Przedsiębiorca wystąpił z pytaniem, czy wartość infrastruktury, materiałów i wsparcia pracowników kancelarii będzie dla niego przychodem z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. W ocenie prawnika, odpowiedź na zadane powinna być negatywna.
Przedsiębiorcą argumentował, że infrastruktura i materiały oraz wsparcie są mu udostępniane przez kancelarię przede wszystkim w takim celu aby zapewnić, że świadczenie usług będzie zgodne z zasadami i procedurami obowiązującymi w kancelarii.
Ponadto, aby usługi kancelarii na rzecz klientów świadczone były w sposób jak najbardziej efektywny, przyczyniając się nie tylko do zwiększenia przychodów, ale także uzyskania większej zyskowności świadczonych usług. Wobec tego, udostępnienie ww. bazy odbywa się tylko w interesie kancelarii.
Prawnik nie otrzymuje dla siebie żadnej korzyści majątkowej kosztem kancelarii.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko przedsiębiorcy jest prawidłowe. W jego ocenie, udostępnienie infrastruktury i materiałów przez kancelarię nie generuje po stronie przedsiębiorcy dodatkowego przychodu w postaci nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4011.548.2022.1.MR