Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych od 2017 r. Działalność jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tym celu firma prowadzi ewidencję przychodów.
Dotychczas przedsiębiorca wykorzystywał w działalności samochód osobowy w ramach zawartej umowy leasingu operacyjnego. Zdecydował się odsprzedać używany samochód.
Nabywca samochodu wstąpił w prawa i obowiązki związane z umową leasingu zawartą przez dotychczasowego leasingobiorcę, tj. nastąpiła cesja umowy leasingu.
Od nabywcy samochodu jako wynagrodzenie w związku z dokonaną cesją przedsiębiorca otrzymał odstępne. Transakcja została udokumentowana fakturą VAT.
Zdaniem przedsiębiorcy, przychód uzyskany z tytułu umowy cesji leasingu samochodu dotychczasowy leasingobiorca powinien opodatkować stawką ryczałtu 3%. W jego ocenie, jest to właściwa stawka dla odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku, które są wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Takie stanowisko przedsiębiorcy zakwestionował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Jak zaznaczył, samochód użytkowany na zasadach leasingu operacyjnego – w odniesieniu do leasingobiorcy, nie daje podstaw do uznania go za środek trwały, który podlega ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
W rozpatrywanym przypadku nie dojdzie zatem do zbycia ruchomego składnika majątku – środka trwałego podlegającego ujęciu w wykazie, ocenił organ. Przedmiot umowy cesji nie stanowi własności przedsiębiorcy.
W konsekwencji, właściwą stawką będzie stawka mająca zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą jest związany przedmiot leasingu. Skoro przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie usług remontowo-budowlanych i na potrzeby tej działalności wykorzystywał leasingowany samochód, co do zasady znajdzie zastosowanie stawka 5,5%.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 września 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.442.2022.1.MR
Cesja leasingu auta
Cesja leasingu to przeniesienie za zgodą finansującego prawa i obowiązków związanych z umową leasingu na inną firmę. Jest to sposób na wyjście z umowy leasingu poprzedniego leasingobiorcy w sytuacji, gdy np. przedmiot umowy leasingu nie jest już dłużej konieczny w firmie. Inną sytuacją, gdy cesja może się okazać przydatna, jest brak możliwość dalszego spłacania rat przez przedsiębiorcę.
Skutki podatkowe cesji leasingu auta
Odstępne z tytułu cesji umowy leasingu to kwota, którą dotychczasowy leasingobiorca może otrzymać od przejmujące leasing. Ustalenie odstępnego nie jest obowiązkowe i zależy od woli stron. Jeżeli odstępne zostało ustalone, pozwala to poprzedniemu korzystającemu na odzyskanie części środków finansowych włożonych w przedmiot leasingu.
Wysokość odstępnego jest niejako wyrównaniem do wartości rynkowej przedmiotu leasingu w sytuacji, kiedy pozostałe do końca raty przejmowanej umowy leasingowej są niższe niż wartość rynkowa samochodu.
Z tytułu otrzymania odstępnego dotychczasowy korzystający musi wystawić fakturę VAT, która jest przychodem oraz (najczęściej) zapłacić podatek VAT 23% od ceny odstępnego.
Przychód z tytułu odstępnego będzie rozliczony tak, jak rozlicza się firma przedsiębiorcy, tj. na zasadach ogólnych, liniowo lub ryczałtem (podobnie jak w opisanej interpretacji podatkowej).
Skutki podatkowe cesji dla nowego korzystającego
Co ważne, przejmujący leasing może dokonywać odliczeń od podatku kosztów związanych z przedmiotem leasingu oraz opłatami leasingowymi. Ponadto, będzie miał możliwość odliczenia podatku VAT z faktury odstępnego. Trzeba pamiętać, że jeżeli przedmiotem przejmowanej umowy jest samochód osobowy używany do celów mieszanych (prywatno- firmowych) wówczas możliwe jest odliczenie 50% VAT.