Limit przychodów dla prowadzenia ksiąg rachunkowych

Przedsiębiorca ma pytanie, jak ustalić wysokość przychodów przy ustalaniu limitu, po przekroczeniu którego należy prowadzić księgowość w formie ksiąg rachunkowych.

PITInne

Przedsiębiorca to osoba fizyczna prowadząca od 2004 roku jednoosobową działalność gospodarczą, która została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność jest zakwalifikowana jako PKD 49.41.Z - Transport drogowy towarów.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorca zajmuje się ponadto wynajmem  i dzierżawą samochodów osobowych i furgonetek - PKD 77.12.Z. Posiadana flota pojazdów, które wynajmuje, jest przedmiotem umów leasingu operacyjnego.

Przedsiębiorca posiada również flotę innych samochodów, wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności transportowej, które nabywa na własność. Samochody te nie są przedmiotem umów leasingu, i stanowią środki trwałe, zarówno z punktu widzenia prawa podatkowego, jak i bilansowego.

W związku z wykorzystywaniem środków transportowych w ramach prowadzonej działalności, przedsiębiorca sukcesywnie sprzedaje wyeksploatowane pojazdy i zastępuje je nowymi, co wynika z wymiany posiadanej floty pojazdów.

W konsekwencji, w przedsiębiorstwie występuje nie tylko sprzedaż pojazdów nabytych po zakończeniu okresu leasingu, ale także innych pojazdów, która jest następstwem normalnego zużywania się środków trwałych.

Limit przychodów dla prowadzenia ksiąg rachunkowych

Ze względu na przekroczenie limitu uprawniającego do prowadzenia księgowości w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w 2022 roku, obecnie prowadzi rachunkowość w formie ksiąg rachunkowych.

Przedsiębiorca ma pytanie, według której ustawy, tj. ustawy o PIT czy też w oparciu o ustawę o rachunkowości należy ustalić wysokość przychodów przy ustalaniu limitu, po przekroczeniu którego należy prowadzić księgowość w formie ksiąg rachunkowych.

Jak zauważył, ustawa o rachunkowości nakazuje uwzględnić w limicie przychody netto (bez podatku VAT) jedynie ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, pomijając chociażby przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych, a także przychodów z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi w ramach umowy leasingu operacyjnego.

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przedsiębiorca, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, na potrzeby weryfikacji, czy przekroczył limit 2 000 000 euro, powinien ustalić przychody stanowiące podstawę do ustalenia ww. limitu według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. sumując łączne przychody osiągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. z tytułu wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek oraz transportu drogowego towarów oraz przychody z tytułu sprzedaży pojazdów po zakończonym okresie leasingu oraz pojazdów wykorzystywanych  w działalności transportowej.

Dyrektor KIS podsumował, że jeżeli łączne przychody z poszczególnych działalności przekroczą kwotę określoną ustawy  o rachunkowości – tj. kwotę 2 000 000 euro – przedsiębiorca będzie zobowiązany do stosowania przepisów o rachunkowości i prowadzenia w kolejnym roku ksiąg rachunkowych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 29 lipca 2024 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.499.2024.1.KP