Wydatki na mieszkanie za granicą a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy koszty wynajmu mieszkania za granicą może zaliczyć do kosztów firmowych.

mieszkanie najem koszty

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. W ramach prowadzonego biznesu, uzyskał kontrakt na rok na świadczenie usług eksperckich/doradczych na terytorium Czech.

Praca będzie świadczona w Czechach w siedzibie kontrahenta, przez 8 godzin dziennie, przez okres trwania kontraktu, tj. minimum przez rok (365 dni).

Jak wskazywał przedsiębiorca, pracy nie może wykonywać zdalnie ze względu na jej charakter, który obejmuje m.in.: wykonywanie obowiązków wsparcia technicznego, definiowanie operacyjnych wymagań technicznych, udział w cyklicznych spotkaniach dotyczących programu, konieczność uczestnictwa w codziennych spotkaniach i przetwarzanie dokumentów niejawnych.

W związku z tym, zachodzi konieczność stałego przebywania przedsiębiorcy w Czechach przez okres trwania kontraktu. Skutkuje to koniecznością wynajęcia mieszkania za granicą.

W odpowiedzi na pytanie organu, przedsiębiorca wskazał, że koszty najmu mieszkania odpowiadają cenom rynkowym najmu mieszkań o podobnych parametrach, z uwzględnieniem lokalizacji, powierzchni, wyposażenia, kosztów eksploatacji, itp.

Wydatki związane z wynajmem będą dokumentowane fakturami, rachunkami lub dowodami zapłaty czynszu wynikającego z zawartej umowy.

Przychody z prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca opodatkowuje na zasadach ogólnych i dla celów działalności gospodarczej prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przedsiębiorca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy koszty wynajmu mieszkania za granicą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Dyrektor KIS zgodził się z przedsiębiorcą, że wydatki poniesione na wynajem mieszkania na terytorium Czech na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej związanej z wykonywaniem usług eksperckich/doradczych w ramach kontraktu realizowanego za granicą, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Organ przypomniał, że wydatki powinny być właściwie udokumentowane.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 października 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.697.2022.2.RK