Mikrorachunek dla firm. Jak sprawdzić swój numer?

Jeżeli przedsiębiorca nie korzystał do tej pory z mikrorachunku, może go sprawdzić dzięki przygotowanemu przez Ministerstwo Finansów Generatorowi mikrorachunku podatkowego. Sprawdź szczegóły.

karta platnicza komputer mikrorachunek

Już od ponad roku funkcjonuje tzw. indywidualny mikrorachunek dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Za jego pośrednictwem, firmy mogą opłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy i VAT.

Mikrorachunek jest przypisany do każdego podmiotu, więc każdy przedsiębiorca ma swój unikalny nr rachunku.

Co ważne, dotychczas, kiedy przedsiębiorca zmieniał miejsce zamieszkania lub siedzibę, zmieniał się jego urząd skarbowy, a co za tym idzie, przedsiębiorca musiał opłacać podatki na inny nr konta. Przy stosowaniu mirkorachunku, nadal będzie posługiwać się tym samym nr rachunku.

Mikrorachunek: jakie podatki?

Uwaga! Za pośrednictwem mikrorachunku przedsiębiorcy nie zapłacą podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej. Ten podatek powinno się opłacić na konto właściwego urzędu skarbowego.

Również inne podatki (inne niż podatki dochodowe PIT, CIT i VAT) przedsiębiorcy nadal płacą na konto urzędów skarbowych.

Mikrorachunek: jak wygenerować?

Jeżeli przedsiębiorca nie korzystał do tej pory z mikrorachunku, może go sprawdzić dzięki przygotowanemu przez Ministerstwo Finansów Generatorowi mikrorachunku podatkowego.

W tym celu, należy przygotować:

  • PESEL, jeśli przedsiębiorca jest osobą fizyczną:
    • nie prowadzi działalności gospodarczej;
    • nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT;
  • NIP, jeśli:
    •  prowadzi działalność gospodarczą;
    • jest podatnikiem VAT;
    • jest płatnikiem.

Rachunek VAT

Inny rachunek, o którym powinien pamiętać przedsiębiorca, to rachunek VAT. Rachunek VAT jest związany ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (MPP). W skrócie, mechanizm polega na rozdzieleniu płatności za towar lub usługę na część netto i VAT.
MPP powinni stosować podatnicy VAT, którzy opłacają transakcje przelewem. Przedsiębiorca powinien dokonać płatności w ten sposób, zawsze gdy otrzyma od kontrahenta fakturę z oznaczeniem MPP.

Nie wiąże się to dla przedsiębiorcy z dodatkowymi uciążliwościami, ponieważ – korzystając z internetowego rachunku bankowego – wystarczy zaznaczyć odpowiednie okienko dotyczące MPP. Przelew rozdzieli się automatycznie.

Również założenie rachunku VAT nie powinno sprawiać trudności - jest tworzony przez bank jako dodatkowe konto do każdego rachunku założonego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Rachunek w ZUS

Również składki ZUS przedsiębiorca opłaca na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS), o którym ZUS powinien poinformować go listownie po założeniu konta płatnika składek.
Rachunek jest wykorzystywany zarówno do opłacania składek przedsiębiorcy, jak i pracowników przez niego zatrudnionych.

Jeżeli przedsiębiorca nie pamięta swojego nr NSR, może go sprawdzić w wyszukiwarce na stronie e-skladka.pl.

Dopiero myślisz o założeniu firmy? Skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy Ci zarejestrować biznes!