Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego i hurtowego.
Ponieważ działalność firmy obarczona jest silną sezonowością objawiającą się brakiem przychodów w niektórych okresach, przedsiębiorca chciałby rozszerzyć jej zakres.
Przedsiębiorca chciałby podjąć współpracę z restauracjami na wodzie, portami, marinami. Aktualnie restauratorzy mają duże trudności w zaopatrzeniu swoich punktów drogą lądową, gdyż większość z nich posadowiona jest bezpośrednio na wodzie. Brak jest bowiem hurtowni, które mogłyby obsługiwać tego typu lokale od strony wodnej. Dlatego przedsiębiorca dostrzega w dystrybucji towaru drogą wodną ogromny potencjał i szansę na rozwój swojej firmy.
W celu realizacji zamierzenia zakupił łódź motorową, która posiada specjalną kabinę do przewożenia towaru oraz wydłużoną rufę, co pozwoli na łatwy rozładunek towaru.
Amortyzacja motorówki w firmie
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, na jakich zasadach podlega amortyzacji łódź wykorzystywana sezonowo.
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, łódź motorowa wykorzystywana sezonowo w działalności gospodarczej podlega amortyzacji na zasadach przewidzianych dla środków trwałych wykorzystywanych sezonowo. Tym samym, prowadząc działalność gospodarczą przez część roku, a tym samym używając łodzi motorowej sezonowo, przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanej sezonowo łodzi wyłącznie w okresach faktycznego jej wykorzystania – ocenił.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 23 lipca 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.445.2024.4.MG