Ryczałt od usług związanych z projektowaniem sieci i systemów komputerowych
Przedsiębiorca świadczy usługi sklasyfikowane pod numerem PKWiU 62.01.12.0, związane z projektowaniem sieci i systemów komputerowych.
Świadczone usługi polegają m.in. na analizie specyfikacji oraz wymagań systemów zarządzania dostępem i tożsamością dla zleceniodawcy lub jego klientów; analizie specyfikacji oraz wymagań systemów komunikacji pomiędzy systemem zarządzania dostępem i tożsamością, a systemami kadrowymi, płacowymi lub usług katalogowych dla zleceniodawcy lub jego klientów; modyfikacji konfiguracji dostępnych narzędzi, oferujących nawiązanie połączenia pomiędzy systemami klienta, w celu implementacji komunikacji pomiędzy nimi dla zleceniodawcy lub jego klientów, itp.
Takie usługi mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie są to, jak tłumaczył przedsiębiorca, usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), które podlegają opodatkowaniu stawką 15%.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 października 2021, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.697.2021.2.MGR
Przychód z najmu opodatkowany liniowo
Przedsiębiorca zajmuje się transportem. Jego działalność jest opodatkowana podatkiem liniowym. Posiada też nieruchomości, które wynajmuje. Nieruchomości odziedziczył po zmarłym działającym w branży nieruchomościowej. Złożył oświadczenie o kontynuacji prowadzenia działalności po zmarłym.
Organ podatkowy nie zgodził się, że przychody, które osiąga przedsiębiorca w związku z wynajmowaniem nieruchomości, mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu najmu.
Jeżeli przedsiębiorca złożył oświadczenie o dalszym prowadzeniu działalności spadkodawcy (tj. działalności związanej z najmem nieruchomości), to najem nieruchomości, odbywa się w ramach działalności i stanowi przychód z tej działalności.
Zatem będą opodatkowane liniowo, a nie- jak chciał przedsiębiorca – na zasadach ogólnych.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 października 2021, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.659.2021.2.MGR
Obowiązki przedsiębiorcy wypłacającego odstępne
Przedsiębiorca zawiera z seniorami umowę dożywocia. W zamian za przeniesienie na przedsiębiorcę prawa do nieruchomości, firma wypłaca seniorom comiesięczne świadczenia w pieniądzu. Zachowują oni też prawo dożywotniego zamieszkiwania w nieruchomości. Przedsiębiorca chce zmienić model i wypłacać seniorom odstępne w zamian za ograniczenie przysługujących im praw do zamieszkiwania w nieruchomości.
Wypłacone seniorom kwoty stanowią dla nich przychód z innych źródeł. Przedsiębiorca powinien sporządzić informację o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu,
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 października 2021, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.502.2021.4.ID