Czy można zastosować jeden wskaźnik nexus do kilku projektów IT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się co do zastosowania jednego wskaźnika nexus do kilku projektów programistycznych.

nexus

Z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego wystąpił programista, który wznowił prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w 2018 r. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności jest wytwarzanie programów komputerowych.

Programista jest zainteresowany skorzystaniem z ulgi IP Box do dochodów ze sprzedaży praw do wytworzonego oprogramowania.

We wniosku przedsiębiorca wyraził stanowisko, że spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego w ramach ulgi IP Box. M.in. programista szczegółowo opisał, że

  • prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PIT,
  • osiąga dochody ze sprzedaży praw do wytworzonych przez siebie programów komputerowych,
  • osiągany dochód jest dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP),
  • ponosi koszty, które mogą być zastosowane do obliczenia wskaźnika nexus,
  • na bieżąco prowadzi ewidencję, która jest wymagana do zastosowania ulgi IP Box.

Przedsiębiorca, w związku z pracami badawczo-rozwojowymi dotyczącymi realizacji projektów ponosi wydatki, m.in. koszty sprzętu wykorzystywanego do prac badawczo-rozwojowych, w tym komputer-laptop, urządzenia pamięci masowej, usługę hostingu.

Powyższe koszty przedsiębiorca kwalifikuje pod literą „a” dla celów obliczenia wskaźnika nexus.

Jak opisał, programista obliczył jeden wskaźnik nexus dla dwóch projektów realizowanych w danym roku podatkowym, z uwagi na fakt, iż zakup narzędzi (komputer, urządzenia pamięci masowej) służyły do realizacji prac badawczo-rozwojowych przy obu projektach.

W związku z tym, przedsiębiorca ma wątpliwości, czy prawidłowo zastosował jeden wskaźnik nexus do dwóch projektów dotyczących tej samej grupy IP (programów komputerowych).

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, takie obliczenie wskaźnika nexus jest nieprawidłowe. Organ przypomniał, że podatnik ma obowiązek obliczyć wskaźnik nexus odrębnie dla każdego z praw własności intelektualnej i zastosować ten wskaźnik do dochodu przypadającego na dane kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Istotne jest przy tym – jak argumentował organ, aby przy ustaleniu wskaźnika nexus uwzględnić tylko te koszty, które odnoszą się do danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4011.59.2022.2.AH