Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazanie do majątku prywatnego. Skutki w PIT

Spadkobiercy przedsiębiorczyni mają wątpliwości, czy wycofanie nieruchomości z firmy i przekazanie jej na cele prywatne budynkiem podlega opodatkowaniu PIT.

PITCEiDG
nieruchomosc

Z wnioskiem o interpretację indywidualną wystąpiła córka zmarłej przedsiębiorczyni. Obecnie córka pełni funkcję zarządcy sukcesyjnego w przedsiębiorstwie zmarłej.

Działalność stanowiąca kontynuację działalności zmarłej przedsiębiorczyni polega na prowadzeniu hurtowni materiałów budowlanych w miejscowości oraz ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem.

Jednym ze składników majątku przedsiębiorstwa jest grunt zabudowany budynkiem usługowym z dopuszczalną funkcją mieszkalną. Nieruchomość została nabyta w 2003 r. i dotychczas jedno z pięter budynku było wynajmowane.

Jak podkreśliła spadkobierczyni, roczny przychód tytułu najmu stanowi mniej niż 1% całego przychodu przedsiębiorstwa.

W związku z tym, zarządczyni sukcesyjna wraz z pozostałymi spadkobiercami uzgodnili, że wydanie tej nieruchomości na cele prywatne spadkobierców będzie bardziej opłacalne i pozwoli zmniejszyć koszty jej utrzymania.

Właścicielami nieruchomości obecnie są i po przekazaniu na cele prywatne dalej będą spadkobiercy.

Spadkobiercy mają wątpliwości, czy przekazanie na cele prywatne nieruchomości zabudowanej budynkiem podlega opodatkowaniu PIT u spadkobierców lub zarządczyni sukcesyjnej.

Jak zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej, podjęcie decyzji o wycofaniu nieruchomości z przedsiębiorstwa w spadku nie prowadzi do zmiany prawa własności u spadkobierców. W związku z tym, nie można mówić o odpłatnym zbyciu w rozumieniu ustawy o PIT. Odpłatne zbycie oznacza bowiem przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową.  Zatem czynność przekazania nieruchomości pozostanie dla spadkobierców neutralna podatkowo.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2022 r., 0114-KDIP2-1.4011.438.2022.3.MR