Wypłacone odszkodowanie za przewożony towar. Czy można ująć w kosztach?

Przewoźnik chciałby wiedzieć, czy zapłacone odszkodowanie za utracony w wyniku przestępstwa towar może zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.

towar skradziony odszkodowanie pit

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca zajmuje się świadczeniem usług transportowych na terenie całej Europy.

W maju 2020 r., w ramach współpracy ze spedytorem i na jego zlecenie, przedsiębiorca zobowiązał się do wykonania przewozu towarów ze Szwecji do Szwajcarii.

Kierowca zatrudniony w firmie podczas wykonywania transportu zatrzymał się na stacji benzynowej na terenie Szwecji w celu odpoczynku. W nocy samochód został okradziony, sprawcy zabrali część przewożonego towaru. W trakcie kradzieży kierowca znajdował się w pojeździe i kiedy zorientował się, że przewożony towar jest rabowany, zaczął trąbić, dzięki czemu spłoszył złodziei, jednak część towaru została skradziona.

W związku z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, przedsiębiorca uznał swoją odpowiedzialność i zapłacił na rzecz ubezpieczyciela spedytora żądaną kwotę z tytułu odszkodowania. Zapłata odszkodowania odbyła się przelewem bankowym, na rachunek ubezpieczyciela spedytora. Przewoźnik posiada potwierdzenie przelewu zapłaty odszkodowania.

W związku z powyższą sytuacją, przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy zapłacone odszkodowanie za utracony w wyniku przestępstwa towar może zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przedsiębiorca nie ma prawa do uznania wypłaconego odszkodowania za koszt uzyskania przychodu

Organ zaznaczył, że nie można uznać, że niewykonanie umowy – które skutkowało koniecznością zapłaty odszkodowania było całkowicie niezawinione przez firmę. Wskazał, że zapłata odszkodowania jest wynikiem podjętej przez przedsiębiorcę lub pracownika zatrudnionego w firmie decyzji o wyborze miejsca odpoczynku, nienależytego zabezpieczenia samochodu i znajdującego się w nim towaru.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 września 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.680.2022.1.AK

Wypłacone odszkodowanie w kosztach uzyskania przychodu

Zgodnie z ustawą o PIT, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług (art. 23 ust.1 pkt. 19 ustawy o PIT).

Jak widać, ustawa ogranicza możliwość rozpoznania kosztów podatkowych w sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania W konsekwencji uznaje się, że kosztem uzyskania przychodu nie mogą być wypłacone odszkodowania jeżeli ich wypłata jest następstwem naruszenia przepisów prawa, niedbalstwa czy innych nieracjonalnych działań podatnika

Odszkodowania wypłacone z innych tytułów niż wymienione w cytowanym przepisie, co do zasady, stanowią koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.