Okulary do pracy. Czy grafik wrzuci w koszty?

Przedsiębiorca planuje zakup nowych okularów, niezbędnych przy pracy grafika

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się m.in. szeroko rozumianymi usługami DTP, grafiką komputerową, składem komputerowym publikacji, elektronicznym przygotowaniem do druku, opracowaniem e-book (współpraca z licznymi wydawnictwami, klientami indywidualnymi, agencjami reklamowymi itp.).

Okulary korekcyjne do pracy

Jak wskazał przedsiębiorca, zakres świadczonych usług jest nierozerwalnie związany z ciągłą pracą na komputerze (jednoczesna praca na 2-3 monitorach). Działalność, zakres prac i obowiązków, wymaga nieustannego skupienia wzroku na monitorach komputera przez długie godziny, każdego dnia jest to 10-12 godz./6-7 dni w tygodniu. Wszystkie działania wymagają precyzji, ostrości widzenia oraz zdolności do długotrwałego skupienia wzroku na szczegółach prezentowanych na ekranie.

W związku z potrzebą korekty (zmiany) używanych okularów korygujących wzrok, przedsiębiorca wykonał badania kontrolne, które jednoznacznie potwierdzają konieczność wymiany okularów w celu kontynuowania pracy. Po przeprowadzonych badaniach planuje zakup nowych okularów.

Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przedsiębiorca zwrócił się z pytaniem, czy okulary korygujące wzrok, które są niezbędnym i koniecznym elementem/narzędziem wykonywania pracy, można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Okulary w kosztach uzyskania przychodu

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, bezpośrednim celem jakim jest poniesienie wydatku na zakup okularów korekcyjnych jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jego zdaniem, poniesienie wydatków na zakup okularów korekcyjnych nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów.

Tym samym wydatek poniesiony na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie może zostać zakwalifikowany jako koszty uzyskania przychodów – podsumował Dyrektor KIS.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 12 lipca 2024 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.523.2024.1.JS