Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach działalności gospodarczej świadczy usługi transportu krajowego i międzynarodowego.
W latach 2022, 2023 i 2024 przedsiebiorca ponosił koszty zakupu paliwa za granicą w krajach członkowskich UE: Niemcy, Dania, Francja, Włochy, Luksemburg, Słowacja, Węgry, Szwecja, Czechy, Holandia, Austria, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Słowenia.
Podatek VAT od tych faktur był księgowany w koszty uzyskania przychodów, a ewentualny zwrot (jeśli wystąpił) miał zostać ujęty jako przychód na podstawie wyciągu bankowego.
Przedsiębiorca jest opodatkowany wg skali podatkowej (zasady ogólne).
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu kwoty brutto za zakupione paliwo poza granicami kraju (łącznie z podatkiem VAT).
Paliwo kupione za granicą a koszty
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych przedsiębiorca powinien uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów wartość faktur dokumentujących poniesione koszty w kwocie netto. Jak uzasadnił, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza możliwość zaliczania do kosztu uzyskania przychodów podatku od towarów i usług oraz tożsamego z nim podatku od wartości dodanej nakładanego na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Dyrektor KIS podsumował, że przedsiębiorca nie ma prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na paliwo zakupionych poza granicami kraju w kwotach brutto.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 marca 2025 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.923.2024.2.AG