Zleceniobiorcy z Ukrainy. Jaki pobrać podatek?

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zamierzam zatrudniać na umowy zlecenie cudzoziemców, głównie osoby z Ukrainy nieprowadzące działalności gospodarczej. Jakie będą się z tym wiązały obowiązki?

pracownicy zleceniobiorcy ukraina pit

Przedsiębiorca powinien ustalić miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Inne będą obowiązki, jeżeli osoba ma miejsce zamieszkania w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy) lub na Ukrainie (ograniczony obowiązek podatkowy).

Miejsce zamieszkania

Za osobę mającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce uważa się osobę, która

  • ma centrum interesów życiowych w Polsce lub
  • przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W konsekwencji, taka osoba zapłaci w Polsce podatek od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania.

W obu przypadkach wystarczy oświadczenie osoby, że ma centrum interesów w Polsce lub, że przebywa w Polsce dłużej niż wspomniana liczba dni.

W drugim przypadku, czyli w przypadku miejsca zamieszkania na Ukrainie, w Polsce zapłaci podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce.

Ponadto, oceny, czy osoba jest polskim rezydentem podatkowym dokonuje się z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania*.

Zleceniobiorca z Ukrainy mieszkający w Polsce

Podsumowując, od wynagrodzeń wypłacanych obywatelom Ukrainy zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, którzy:

  • złożyli oświadczenia o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w Polce (niezależnie od długości ich pobytu w Polsce) lub
  • złożyli oświadczenia, że przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym

przedsiębiorca pobiera zaliczki na PIT, jak od wynagrodzeń osób będących obywatelami polskimi.

Zleceniobiorca z Ukrainy – jaki pobrać podatek?

W przypadku, gdy zleceniobiorca nie złoży takiego oświadczenia oświadczenie, to przedsiębiorca powinien pobrać 20% zryczałtowanego podatku dochodowego i złożyć informację IFT-1R. Istnieje możliwość niepobrania podatku, jeżeli zleceniobiorca przedstawi ukraiński certyfikat rezydencji.

Wtedy przedsiębiorca będzie musiał sporządzić jedynie informację IFT-1R i przekazać ją do US w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

*W omawianej sprawie chodzi o Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą. w rozumieniu Konwencji określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na miejsce zamieszkania, jej miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Jednakże określenie to nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w Umawiającym się Państwie z tytułu dochodu uzyskiwanego tylko w tym Państwie lub z tytułu majątku znajdującego się w danym Państwie.

Jeżeli masz pytania związane z tematyką kadrową, napisz do nas.Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości!