Pośrednik skorzysta na niskim ryczałcie. Sprawdź szczegóły

Pytanie: Na rzecz mojego zleceniodawcy świadczę usługi pośrednictwa. Od nowego roku chciałbym przejść na ryczałt. Czy mogę? W jakiej stawce ryczałtu powinienem opodatkować moje usługi?

pośrednik uścisk ręki

Pytanie: Na rzecz mojego zleceniodawcy świadczę usługi pośrednictwa. Mam wynagrodzenie prowizyjne. Do moich obowiązków należy m.in. wyszukiwanie potencjalnych kontrahentów na podstawie przedstawionych przez zleceniodawcę kryteriów, kontaktowanie się z nimi w celu przedstawienia im oferty, utrzymywanie relacji z potencjalnymi klientami, i inne, np. weryfikacja ofert na rynku.

Otrzymałem opinię urzędu statystycznego, że moje usługi mieszczą się w grupowaniu: PKWIU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.

Od nowego roku chciałbym przejść na ryczałt. Czy mogę? W jakiej stawce ryczałtu powinienem opodatkować moje usługi?

Odpowiedź: Pośrednik w interesach może skorzystać z ryczałtu. Stawka ryczałtu, którą powinien zastosować to 8,5%.

Przede wszystkim przedsiębiorca powinien upewnić się, że nie ma żadnych przeszkód do opodatkowania ryczałtem.

Są nimi m.in.:

  • korzystanie z karty podatkowej;
  • osiągnięcie w poprzednim roku przychodów powyżej 2 mln euro;
  • wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Pytanie jest dość ogólne i nie ma w nim mowy o żadnych przeszkodach. Jednak jeżeli wystąpią, nie można skorzystać z ryczałtu.

Czy ryczałt się opłaca?

Dodatkowo, warto zastanowić się czy ryczałt jest opłacalny. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę koszty prowadzenia działalności. Jeżeli są wysokie, przejście na ryczałt może nie być optymalne. Przypomnijmy, że w tym przypadku podatek płaci się od przychodu, czyli nie odlicza się kosztów firmowych.

Czytaj więcej o zaletach i wadach opodatkowania ryczałtem.

W kontekście tzw. Polskiego Ładu, ryczałt może wydawać się atrakcyjny ze względu na zasady dotyczące składki zdrowotnej. Co prawda ryczałtowiec nie odliczy już składki od podatku. Jednak zapłaci ją w stałej wysokości, o czym pisaliśmy szerzej tutaj.

Pośrednik w interesach: jaka stawka ryczałtu?

Przedsiębiorca, który świadczy usługi pośrednictwa w interesach, może zastosować atrakcyjną stawkę ryczałtu, tj. 8,5%.

Podobnie uważa też administracja skarbowa (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 lipca 2021 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.293.2021.2.MST, z 24 czerwca 2021 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.308.2021.2.MJ, 4 czerwca 2021 r., sygn. 0113- KDIPT2-1.4011.271.2021.2.IS).

Po podobną stawkę mogą sięgnąć też pośrednicy w sprzedaży, także sprzedający na serwisach aukcyjnych i stosujący model dropshippingu, o czym przeczytasz w tym wpisie.

Ryczałt: jak zacząć?

Nowy rok to dobry moment na zmianę formy opodatkowania. Przedsiębiorca powinien złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu do 20. Dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód z działalności gospodarczej. Przykładowo, jeżeli pierwszy przychód osiągnie w styczniu 2022 r., oświadczenie powinien złożyć do 20 lutego 2022 r.

Przedsiębiorco! Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem ryczałtu, ale wciąż masz wątpliwości skontaktuj się z nami! Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania.