Kurs na prawo jazdy. Czy można ująć w kosztach firmowych?

Czy wydatki na kurs prawa jazdy i inne z tym związane można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Pytanie: Prowadzę biurową działalność gospodarczą. Chcę móc poruszać się samochodem w sprawach związanych z moją działalnością, np. dojazdy do klientów. Obecnie nie mam prawa jazdy, ale chcę je uzyskać. Czy wydatki na kurs prawa jazdy i inne z tym związane będę mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Odpowiedź: Stanowisko organów podatkowych dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na prawo jazdy nie jest jednolite.

Istnieje ryzyko, że skarbówka zechce zakwestionować zaliczenie do KUP takich wydatków. Argumentem jest ich osobisty charakter, tj. uzyskanie prawa jazdy jest potrzebne nie tylko w działalności gospodarczej, ale też prywatnie - w celu kierowania pojazdami do celów osobistych.

Dlatego, przedsiębiorca powinien dobrze przemyśleć i potrafić uargumentować, czy poniesienie wydatku na uzyskanie uprawnień do kierowania pozostaje w związku z jego przychodem.

Działalność transportowa a wydatki na prawo jazdy

Trochę inna sytuacja występuje, jeżeli przedsiębiorcy chcą rozszerzyć profil działalności o działalność związaną z transportem. W takim przypadku, ze względu na oczywisty związek z uzyskanym przychodem, będzie możliwe zaliczenie wydatków związanych z uzyskaniem prawa jazdy do kosztów uzyskania przychodów.
Dla przykładu, przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest transport morski i przybrzeżny pasażerski z wykorzystaniem własnego statku. Może zaliczyć do KUP wydatki na kurs oraz inne wydatki związane z uzyskaniem prawa jazdy kat. C i E (np. opłata za egzamin, wykupienie dodatkowych lekcji jazdy), w przypadku, gdy chce rozszerzyć działalność na transport drogowy (interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2016 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-550/16-1/JŁ).

Uwaga! Przedsiębiorca powinien najpierw dopełnić formalności związanych z rozszerzeniem profilu biznesowego, tj. zgłosić dodatkowy kod PKD do CEiDG.
Dopiero po zgłoszeniu zmian, można zaliczyć wydatki na uzyskanie prawa jazdy do KUP. Jeżeli przedsiębiorca postąpi w odwrotnej kolejności, organy podatkowe mogą uznać, że wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Pisaliśmy o tym więcej w tym wpisie

Zajmujemy się tym! Jeżeli masz pytania dotyczące ujęcia wydatków na prawo jazdy w kosztach firmowych lub innych podobnych zagadnień, skontaktuj się z nami!