Przekazanie majątku firmy żony do firmy męża. Jakie skutki w PIT?

Przedsiębiorczyni przekaże nieodpłatnie mężowi wszystkie składniki majątkowe znajdujące się w jej działalności.

PITInne

Przedsiębiorczyni prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest handel samochodami używanymi (samochody ciężarowe, samochody specjalne, przyczepy ciężarowe, naczepy ciężarowe, maszyny specjalistyczne).

Jest w związku małżeńskim i od początku jego trwania pozostaje w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej.

Przekazanie majątku firmy przy zakończeniu działalności

Obecnie przedsiębiorczyni rozważa zakończenie prowadzonej działalności gospodarczej. Przed jej zakończeniem, planuje przekazać nieodpłatnie składniki związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą na rzecz męża, który przed tym przekazaniem rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej w tym samym zakresie.

Przedsiębiorczyni przekaże nieodpłatnie mężowi wszystkie składniki majątkowe znajdujące się w jej działalności, w szczególności środek trwały w postaci ciągnika rolniczego oraz towary handlowe znajdujące się przed zakończeniem działalności na stanie (samochody ciężarowe, samochody specjalne, przyczepy ciężarowe, naczepy ciężarowe, maszyny specjalistyczne), jak również inne przedmioty służące prowadzonej działalności.

W związku z tym, przedsiębiorczyni pyta, czy przekazanie całości składników związanych z działalnością gospodarczą do działalności gospodarczej męża będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w szczególności czy po stronie męża powstanie przychód, a tym samym obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przekazanie majątku firmy między małżonkami

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, niezależnie od tego, który z małżonków wykorzystuje składniki majątku objęte majątkową wspólnością ustawową w swojej działalności gospodarczej, oboje małżonkowie pozostają ich właścicielami. Jednocześnie należy stwierdzić, że w przypadku, gdy następuje przekazanie przedsiębiorstwa żony na rzecz męża, nie dochodzi do jego zbycia, gdyż współwłaścicielami nadal pozostają te same osoby (małżonkowie).

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają do żadnej z kategorii źródeł przychodów czynności nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa, stanowiącego współwłasność łączną małżeńską – dodał.

Jak wyjaśnił organ, opisana powyżej czynność będzie obojętna podatkowo, co oznacza, że transakcja nieodpłatnego przekazania całości składników związanych z działalnością gospodarczą do działalności gospodarczej męża nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, po stronie męża nie powstanie przychód, a tym samym obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych – podsumował.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 kwietnia 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.88.2024.4.MS2