Ryczałt od usług gastronomicznych i najmu sprzętu
Główny przedmiot działalności przedsiębiorcy będzie mieścił się w usługach kwalifikowanych do - Restauracje i inne placówki gastronomiczne - kod PKD 56.10.A.
Przedsiębiorca planuje współpracę z innym podmiotem, który zajmować się będzie kompleksową działalnością cateringową, tj. m.in. sprzedażą, reklamą i marketingiem w celu pozyskiwania klientów, obsługą klientów, logistyką, dostarczaniem posiłków, fakturowaniem klientów, zapewnieniem usług dodatkowych na catering, tj. obsługa wydawki, kelnerzy, zastawa, meble, sprzęt cateringowy.
Przedsiębiorca posiada samochody dostawcze, osobowe, zmywarki, zastawy stołowe, sztućce, meble, itp., które zamierza ten sprzęt wynajmować.
Świadczone usługi gastronomiczne mogą być opodatkowane wg stawki ryczałtu 3%. Natomiast w stosunku do usług najmu sprzętu, jeśli przychód nie przekroczy kwoty 100 000 zł, wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Po przekroczeniu limitu, od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 12,5% przychodów.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 września 2021, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.559.2021.2.AP
Brak obowiązku korekty deklaracji skarbowych po kontroli ZUS
Przedsiębiorca w wyniku kontroli ZUS musi skorygować dokumenty rozliczeniowe oraz zapłacić zaległe składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych oraz na FP i FGŚP za lata 2015-2019. ZUS dokonywał przekwalifikowania do celów ubezpieczeniowych umów zlecenia osób zatrudnionych u kontrahenta przedsiębiorcy na umowy świadczone na rzecz przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca nie ma obowiązku składania korekt deklaracji PIT-11 i deklaracje PIT-4R za ww. lata, ani jednorazowo w roku dokonania rozliczeń. Deklaracje są prawidłowe, ponieważ odzwierciedlają faktycznie wówczas pobrane kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne, ze środków pracownika..
Takie rozstrzygnięcie nastąpiło po prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Początkowo organ nie zgodził się z przedsiębiorcą.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 października 2021, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.556.2020.10.GG
Kiedy bilety w niższej cenie nie rodzą przychodu?
Przedsiębiorca planuje udostępnić pule biletów na zwiedzanie po zniżkowych cenach pracownikom oraz pracownikom innych spółek z jego grupy kapitałowej oraz członkowie ich rodzin.
U uprawnionych nie powstanie przychód w PIT. Organ zgodził się, że krąg uprawnionych do zakupu biletów po obniżonej cenie jest potencjalnie nieograniczony, w szczególności nie ogranicza się jedynie do pracowników przedsiębiorcy.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 września 2021, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.632.2021.1.MKA