Z wnioskiem o interpretację wystąpił informatyk, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 2021 r. Od początku prowadzenia działalności, przedsiębiorca świadczył na rzecz swojego kontrahenta usługi:
- zbierania danych analitycznych od zamawiającego obejmujących wymagania technologiczne, biznesowe oraz systemowe,
- dobór rozwiązań oraz technologii wytworzenia niezbędnych dla realizacji zlecenia zamawiającego,
- zarządzanie zespołami ludzkimi w zakresie realizacji projektu w oparciu o wymagania zamawiającego,
Wymienione czynności mieszczą się w definicji symbolu PKWiU 62.01.12.0. – „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Wątpliwość informatyka budził fakt:
- jaką stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinien zastosować do uzyskiwanych przychodów z opisanej działalności gospodarczej. W szczególności, czy właściwa stawka, to stawka 8,5% ryczałtu.
- jeżeli tak, to czy istnieje możliwość skorygowania przez opłaconych kwot podatku ze względu na zastosowanie błędnej stawki ryczałtu.
Jak wynika z opisu, przed uzyskaniem pozytywnej interpretacji indywidualnej, przedsiębiorca stosował do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia ww. usług stawkę 12% ryczałtu.
Organ podatkowy zgodził się, że właściwą stawką dla czynności mieszczących się w PKWiU 62.01.12.0. jest stawka 8,5% ryczałtu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że mimo stosowania dotychczas niewłaściwej stawki, nie ma możliwości skorygowania kwot podatku opłaconych do dnia uzyskania interpretacji.
Jak argumentował, obowiązujące przepisy nie przewidują takiej możliwości.
Jednak, organ stwierdził, że przedsiębiorca ma możliwość dokonania korekty zeznania podatkowego za 2021 r. poprzez złożenie deklaracji korygującej PIT28.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 maja 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.74.2022.2.MST