Ryczałt to stosunkowo prosta forma opodatkownia. Podatek odpowadza się od przychodu. Nie ma możliwości odliczania kosztów firmowych. Po więcej szczegółów zapraszamy do tego tekstu.
Wybór opodatkowania ryczałtem
Wybór ryczałtu jest możliwy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma osiągnęła pierwszy przychód. W praktyce, do 20 lutego dla firm, które osiągnęły przychód w styczniu.
Najłatwiej dokonać wyboru ryczałtu składając wniosek do CEiDG przez stronę biznes gov. Nie trzeba wtedy osobno zawiadamiać oddzielnie urzędu skarbowego o zmianie formy opodatkowania.
Prowadzenie ewidencji
Przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem ma obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów. Jest to prosta forma księgowości. Ewidencjonuje się w niej jedynie dokonaną sprzedaż. Nie ujmuje się w niej faktur i dokumentów dotyczących zakupów.
Ryczałtowcy, którzy są jednocześnie podatnikami VAT, muszą jednak ujmować dokumenty kosztowe w prowadzonym dla celów podatku VAT rejestrze zakupów.
Przedsiębiorcy używający do prowadzonej działalności środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, muszą prowadzić ich wykaz.
Oprócz tego, przedsiębiorca powinien przechowywać wymienione ewidencje i zgromadzone dokumenty źródłowe.
Składki na ZUS
Przedsiębiorca na ryczałcie nie ma prawa do obniżenia swojego przychodu o koszty prowadzonej działalności. Istnieje jednak możliwość m.in. odliczenia składek na ZUS. Dotyczy to jedynie opłaconych w danym miesiącu składek. Chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy. Firma nie może odliczyć przykładowo składek zapłaconych za pracowników.
Obliczanie i wpłata ryczałtu
Firmy mają obowiązek obliczania i wpłacania ryczałtu. Należy zastosować odpowiednią stawkę, która zależy od rodzaju prowadzonej działalności i waha się pomiędzy 2% a 17%. Ryczałt powinien być wpłacany na mikrorachunek przedsiębiorcy do 20. dnia następnego miesiąca.
Istnieje możliwość kwartalnego opłacania ryczałtu.
Rozliczenie roczne
Do końca lutego przedsiębiorca jest obowiązany sporządzić i wysłać deklaracje roczną dotyczącą minionego roku podatkowego. Składa się ją na formularzu PIT-28.
Warto złożyć PIT-28 przez internet, ponieważ wtedy zwrot podatku nastąpi w terminie 45 dni, zamiast w terminie 3 miesięcy jak przy deklaracji składanej w wersji papierowej.
Napisz do nas, jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu w Twojej firmie.