Ratownik medyczny na ryczałcie. Niższa stawka w nowym roku

Stawka ryczałtu dla ratownika medycznego to obecnie 15%. Podobnie dla innych usług opieki zdrowotnej. Od stycznia 2021 r. obniży się do 14%.

Pytanie: Jestem przedsiębiorcą opodatkowanym ryczałtem. Świadczę usługi ratownictwa medycznego na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Symbol PKWiU dla moich usług to 86.90.14. Czy mogę zastosować obniżoną 8,5% stawkę ryczałtu?

Nie ma przeszkód, aby ratownik medyczny korzystał z opodatkowania ryczałtem. Jednak właściwa stawka ryczałtu dla ratownika medycznego, jak wynika ze stanowiska organów podatkowych, to 15% (por. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 października 2021 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.547.2021.1.MR).
Zgodnie z ustawą o ryczałcie, stawka ryczałtu wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów. Ratownictwo medyczne nie mieści się w ramach definicji wolnego zawodu zapisanej w ustawie o ryczałcie.

Ratownik medyczny - stawka ryczłatu

Organy podatkowe uznają, że ratownictwo medyczne stanowi usługi opieki zdrowotnej. Przedsiębiorcy wykonujący te usługi mają odmienne zdanie. Skarbówka kieruje się jednak przede wszystkim symbolem PKWiU. Stawka 15% jest właściwa dla usług z działu 86 PKWiU.

Tak jak przedsiębiorca zaznaczył w pytaniu, jego PKWiU to 86.90.14. Stąd usługi będą objęte 15% stawką ryczałtu.

Nowy Ład – zmiany w ryczałcie

Pozytywna zmiana dla ratowników medycznych i innych przedsiębiorców świadczących usługi opieki zdrowotnej wynika z Polskiego Ładu.
Po wejściu w życie nowych przepisów, czyli od stycznia 2021 r., stawka ryczałtu dla usług z działu 86 PKWiU obniży się do 14%.

Czy wybrać ryczałt?

W takiej sytuacji, każdy ratownik medyczny powinien zastanowić się nad opłacalnością wyboru ryczałtu.
Stawka ryczałtu jest niższa od stawki PIT (17%). Jednak wybór opodatkowania w ten sposób łączy się z brakiem możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Stąd ratownik medyczny wybierając  forę opodatkowania, powinien zwrócić uwagę na koszty prowadzonej działalności.

Z drugiej strony, od stycznia 2021 r., ważnym aspektem przy wyborze formy opodatkowania będzie stawka zdrowotna. Wybierając ryczałt, przedsiębiorca ma pewność, w jakiej wysokości zapłaci składkę zdrowotną w ciągu roku.  Natomiast przy opodatkowaniu wg skali, składka zależy od wysokości dochodu.

Jeżeli masz pytania dotyczące ryczałtu przy usługach ratownictwa medycznego lub związanych z opieką zdrowotną, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!