Pytanie: Jestem informatykiem. Świadczę usługi, dla których kod PKWiU to 62.01.12.0, tj. usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Otrzymałem w tym zakresie opinię urzędu statystycznego. Jaką stawkę ryczałtu mogę stosować do opodatkowania moich usług?
Odpowiedź: Przychody uzyskiwane ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 mogą korzystać ze stawki 8,5% ryczałtu. Wspomnieć trzeba, że obniżonej stawki nie można zastosować do usług IT, jeżeli są związane z oprogramowaniem lub doradztwem w zakresie oprogramowania.
Czynności, które najczęściej wykonują przedsiębiorcy, korzystający z tego kodu PKWiU 62.01.12, a zatem ze stawki 8,5%, to najczęściej:
- rozwój istniejącej sieci komputerowej klienta w oparciu o nowoczesne technologie,
- dobór urządzeń sieciowych,
- opis rekomendacji dotyczących celu i wdrożenia projektu,
- komunikacja z klientem w trakcie projektu,
- analizowanie działania systemów komputerowych, testowaniu ich funkcjonalności i weryfikacja występujących błędów;
- tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych;
- konfigurowanie narzędzi i przygotowanie klienta do pracy z narzędziami, w tym migracja danych z innych obecnie używanych systemów do narzędzi;
- realizacja zadań powierzonych przez klienta dotyczących rozwoju rozwiązań sieciowych,
- i inne.
Jak zacząć korzystać z ryczałtu?
Jeżeli przedsiębiorca jest zainteresowany opodatkowaniem ryczałtem i chce mieć pewność, że jego rozliczenie z urzędem skarbowym nie zostanie zakwestionowane, powinien wykonać następujące kroki.
Krok 1- właściwy kod PKWiU
Jeżeli informatyk nie ma pewności, pod jakim kodem PKWiU są klasyfikowane świadczone przez niego usługi, warto zasięgnąć opinii Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Co prawda taka opinia nie jest wiążąca dla organów podatkowych. Z praktyki wynika jednak, że skarbówka, przy ustalaniu właściwej stawki ryczałtu, kieruje się przede wszystkim PKWiU.
Krok 2 – uzyskanie interpretacji
Kiedy już przedsiębiorca wie, jaki jest PKWiU dla jego usług, może wystąpić z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego. We wniosku należy zapytać Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jaka jest właściwa stawka ryczałtu dla świadczonego typu usług.
Krok 3 – oświadczenie o wyborze ryczałtu
Kiedy już przedsiębiorca wie, jaką stawkę stosować, może złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu:
- we wniosku do CEiDG – jeżeli dopiero rozpoczyna działalność;
- do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z działalności gospodarczej;
- do końca roku podatkowego – jeżeli pierwszy przychód przedsiębiorca osiągnął w grudniu danego roku podatkowego.
Jeżeli masz więcej pytań dotyczących opodatkowania ryczałtem usług IT, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!