Przedsiębiorcy rejestrujący działalność gospodarczą muszą wybrać formę opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Ryczałt jest dostępną formą opodatkowania dla prawie każdego rodzaju działalności gospodarczej osób fizycznych. Istnieje tylko kilka wyjątków. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą:
• apteki,
• działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych;
• działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
• oraz podatnicy, którzy wytwarzają wyroby akcyzowe (z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii)
- nie skorzystają z opodatkowania ryczałtem.
Limit przychodów
Ograniczeniem przy wyborze opodatkowania ryczałtem jest limit przychodów. Jest on jednak dosyć wysoki. Przedsiębiorcy, u których wysokość przychodów przekracza w roku podatkowym 2 mln euro, tracą prawo do opodatkowania ryczałtowego.
W przypadku nowych przedsiębiorców, którzy rejestrują działalność w trakcie roku, limitu przychodów nie stosuje się.
Ryczałt: kto nie może stosować tej formy?
Z opodatkowania ryczałtem nie skorzystają ponadto przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek w formie karty podatkowej.
Opodatkowania ryczałtem nie stosuje się również do przedsiębiorców, którzy podjęli wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
- samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
- w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
- samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka.
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ryczałt: zalety
Niewątpliwą zaletą ryczałtu jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości. Przedsiębiorca musi jedynie rejestrować faktury sprzedaży w ewidencji przychodów.
Stawki ryczałtu, w stosunku do niektórych rodzajów działalności, są niższe niż przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Najwyższa stawka ryczałtu wynosi 17% i jest dedykowana przedsiębiorcom wykonującym wolne zawody.
Pozostałe stawki ryczałtu to: 15% (np. usługi przetwarzania danych), 10% (usługi kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek), 8,5% (np. niektóre usługi IT), 5,5% (np. usługi budowlane), 3% (np. działalność gastronomiczna) oraz 2% (sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych).
Kolejną zaletą stosowania ryczałtu jest możliwość odliczenia od podatku zapłaconej składki zdrowotnej.
Ryczałt: wady
Najważniejszą wadą tej formy opodatkowania, która odstrasza wielu przedsiębiorców od opodatkowania ryczałtem, jest brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu.
W przypadku przedsiębiorstw dokonujących inwestycji, dużych zakupów lub zakupów o dużej wartości, warto zastanowić się nad opłacalnością tej formy opodatkowania.
Jeżeli jesteś zainteresowany/a ryczłtem, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na pytania i pomożemy przejść przez formalności.