Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w której posiada 50% udziałów. Spółka zajmuje się sprzątaniem budynków i obiektów przemysłowych oraz sprzedażą detaliczną samochodów osobowych.
Wspólnicy podjęli z początkiem 2022 r. wspólną decyzję o zmianie formy opodatkowania na zryczałtowany podatek dochodowy i prowadzenie ewidencji przychodów. Zgodnie z obowiązującym terminem, tj. do 20-go lutego 2022 r., wspólnicy zgłosili zmianę formy opodatkowania w CEiDG. Od początku 2022 r. spółka zaczęła prowadzić ewidencję przychodów. Wspólnicy opłacają co miesiąc podatek w formie ryczałtu.
Do końca 2021 r. wspólnicy prowadzili podatkową księgę przychodów i rozchodów, a ich przychody były opodatkowane stawką liniową 19%.
W kwietniu 2022 r. przedsiębiorca otrzymał telefon z Urzędu Skarbowego z pytaniem czego dotyczą wpłacone kwoty ryczałtu, ponieważ przedsiębiorca nie widnieje jako podatnik podatku zryczałtowanego. Do tego momentu przedsiębiorca nie miał świadomości zaistniałej sytuacji. Drugi ze wspólników widnieje jako podatnik podatku zryczałtowanego i wszystkie dokumenty wpłynęły poprawnie.
W związku z zaistniałą sytuacją, powrót do prowadzenia KPiR od początku roku wiązałby się dla spółki z utrudnieniami, m. in. związanymi z obowiązkiem zaksięgowania faktur kosztowych, które nie były uwzględnianie przy opodatkowaniu ryczałtem.
Wobec tego, przedsiębiorca chciał uzyskać od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzenie, że podpisując wspólnie z drugim wspólnikiem uchwałę wspólników o zmianie formy opodatkowania na ryczałt, może kontynuować tą formę opodatkowania, pomimo, że złożenie wniosku do CEiDG dotyczącego zmiany formy opodatkowania okazało się nieskuteczne.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko przedsiębiorcy jest nieprawidłowe. Przypomniał, że przepisy ustawy o PIT nakładają obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze ryczałtu. Innym sposobem jest złożenie oświadczenia o wyborze ryczałtu za pośrednictwem CEiDG.
Nieskuteczne zgłoszenie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zmiany formy opodatkowania należy uznać za niedopełnienie stosownych obowiązków. Nie ma znaczenia podpisanie wspólnie z drugim wspólnikiem uchwały wspólników o zmianie formy opodatkowania. W takiej sytuacji, przychody uzyskane przez przedsiębiorcę z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej w 2022 r. powinny zostać opodatkowane według skali podatkowej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.696.2022.2.AP
Chcesz przejść na ryczałt? Poznaj wady i zalety
Ryczałt jako forma opodatkowania
Wejście w życie Polskiego Ładu sprawiło, że wielu przedsiębiorców decyduje się na wybór ryczałtu do opodatkowania swoich przychodów. Ryczałt to stosunkowo prosta forma opodatkowania. Podatek odprowadza się od przychodu. Nie ma możliwości odliczania kosztów firmowych.
Przechodzisz na ryczałt? Sprawdź 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
Wybór opodatkowania ryczałtem
Wybór ryczałtu jest możliwy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma osiągnęła pierwszy przychód. W praktyce, do 20 lutego dla firm, które osiągnęły przychód w styczniu.
Najłatwiej dokonać wyboru ryczałtu składając wniosek do CEiDG przez stronę biznes gov. Nie trzeba wtedy zawiadamiać urzędu skarbowego o zmianie formy opodatkowania.
Brak dopełnienia formalności w terminie skutkuje koniecznością odprowadzania podatku na zasadach ogólnych.