PIT Przedsiębiorcy - Przegląd 22-28 listopada 2021 r.

Sejf w kosztach uzyskania przychodu, zwrot wydatków za parkingi i nagrody w konkursach przez internet a PIT. Sprawdź najnowszy Przegląd dla przedsiębiorców

Sejf antywłamaniowy może być ujęty w KUP

Przedsiębiorca świadczy usługi z zakresu IT. Działalność prowadzi w pokoju w domu jednorodzinnym, którego nie jest właścicielem. W związku z tym, do pokoju mogą mieć dostęp niepożądane osoby.
W tak opisanej sytuacji, przedsiębiorca będzie mógł ująć wydatki na zakup sejfu antywłamaniowego / przeciwpożarowego do kosztów uzyskania przychodu. Sejf będzie przeznaczony do przechowywania laptopów, tabletów, dysków z danymi (back up), telefonów komórkowych, dokumentów firmowych czy gotówki firmowej, tj. rzeczy związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 listopada 2021 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.804.2021.2.JS

Zwrot wydatków na parkingi i autostrady wolny od PIT

Pracownicy przedsiębiorcy ponoszą wydatki związane z podróżami służbowymi, związane z korzystaniem z miejsc parkingowych oraz na przejazdy autostradami i drogami płatnymi. Przedsiębiorca zwraca pracownikom koszty w wysokości określonej paragonami lub biletami potwierdzającymi wysokość opłat.
Zwrot kosztów pracownikowi podlega zwolnieniu z PIT. W konsekwencji przedsiębiorca nie jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 listopada 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.867.2021.1.AK

Nagrody w konkursie przez internet zwolnione z PIT

Przedsiębiorca organizuje w internecie konkurs dla konsumentów. Warunkiem udziału jest zakup produktu o wartości co najmniej 10 zł.  Zadanie konkursowe, które rozwiązują uczestnicy polega na ułożeniu krótkiej wypowiedzi (twórczość literacka). Wartość nagrody nie przekracza 2000 zł.
Przyznane nagrody uzyskane przez uczestników konkursu z dziedziny kultury i sztuki zorganizowanego przez przedsiębiorcę będą zwolnione z PIT. W związku z czym, na przedsiębiorcy nie ciążą obowiązki płatnika.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 listopada 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.761.2021.2.SJ