Spadkobierca może odziedziczyć formę opodatkowania spadkodawcy

Czy spadkobierczyni odziedziczyła przysługujące spadkodawcy prawo do opodatkowania przychodów podatkiem liniowym?

forma opodatkowania spadkobierca

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła żona zmarłego przedsiębiorcy. Jako spadkobierczyni odziedziczyła ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej, przysługujący przed śmiercią jej mężowi.

Dochody osiągane przez zmarłego męża w związku z uczestnictwem w spółce komandytowej, podlegały opodatkowaniu tzw. podatkiem liniowym według stawki 19%.

Żona kontynuuje po zmarłym mężu prowadzenie działalności jako wspólnik spółki komandytowej (komandytariusz). Natomiast spadkobierczyni nie złożyła oświadczenia o wyborze opodatkowania dochodów podatkiem liniowym.

W związku z tym, przedsiębiorczyni ma wątpliwości, czy jako spadkobierczyni odziedziczyła przysługujące spadkodawcy prawo do opodatkowania przychodów osiąganych w związku z uczestnictwem w spółce komandytowej podatkiem liniowym.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawczyni, w myśl którego jako spadkobierczyni odziedziczyła przysługujące spadkodawcy prawo do opodatkowania przychodów osiąganych w związku z uczestnictwem w spółce komandytowej podatkiem liniowym, za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 października 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.59.2021.10.AD

Sądy administracyjne o dziedziczeniu formy opodatkowania

Na marginesie warto wspomnieć, że powyższa interpretacja została wydana po wyroku sądu administracyjnego, który uchylił interpretację indywidualną i przekazał Dyrektorowi KIS sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Pierwotnie, organ podatkowy uznał, że stanowisko spadkobierczyni jest nieprawidłowe.

Jednak WSA w wyroku zaznaczy, że w jego ocenie wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym jest prawem, które podlega sukcesji na gruncie prawa podatkowego (wyrok z 17 sierpnia 2021 r., sygn. akt I SA/Bd 359/21).

Skargę organu na ww. wyrok WSA oddalił wyrokiem Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok NSA z 21 lipca 2022 r., sygn. akt II FSK 1326/21).

Jak zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy?

Aby wybrać tę formę opodatkowania, podatnik powinien złożyć oświadczenie o jej wyborze do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym. Inną opcją jest dokonanie zmiany poprzez aktualizację wpisu do CEiDG. Można tego dokonać w łatwy sposób za pośrednictwem strony biznes.gov.

W praktyce, dla podatników już prowadzących działalność gospodarczą, termin mija 20 lutego.