Zwrot kosztów za przystosowanie miejsca do pracy zdalnej a przychód w PIT
W związku z pracą zdalną konieczną z uwagi na COVID-19, pracownicy przedsiębiorcy ponoszą koszty odpowiedniego zorganizowania stanowiska pracy w domu. Przedsiębiorca podjął decyzję o wypłacie pracownikom zwrotu kosztów w wysokości za zakup monitora komputerowego do pracy zdalnej (wysokość zwrotu kosztów może być niższa jeżeli koszt nabycia monitora i krzesła biurowego.
W sytuacji zlecenia pracy zdalnej, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi narzędzi i materiałów potrzebnych do pracy zdalnej. Po stronie pracownika z tytułu otrzymanego zwrotu kosztów nie powstaje przychód, a po stronie pracodawcy jako na płatniku nie ciąży obowiązek poboru zaliczek na PIT.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 października 2021, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.616.2021.1.IR
Sprzedaż samochodu osobowego przy opodatkowaniu kartą podatkową
Przedsiębiorca jest opodatkowany w formie karty podatkowej. Nabył samochód osobowy, wprowadził go jako środek trwały do działalności i amortyzował. Następnie, przedsiębiorca sprzedał pojazd.
Przychód z odpłatnego zbycia środka trwałego w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej stanowi przychód z działalności gospodarczej. W przypadku przedsiębiorcy, który stosuje kartę podatkową, wszystkie przychody z tej działalności są opodatkowane w tej formie.
Przychód ze sprzedaży samochodu osobowego nie wpłynie na wysokość podatku w formie karty podatkowej.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 października 2021, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.658.2021.2.MAP
Usługi kardiologa mogą być opodatkowanie w formie karty podatkowej
Przedsiębiorca świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego w dziedzinie kardiologii na rzecz szpitali na podstawie umów o świadczenie usług medycznych/zdrowotnych. Do tej pory przedsiębiorca był opodatkowany 19% podatkiem liniowym.
Jeżeli nie zatrudnia pracowników, może korzystać z karty podatkowej.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 października 2021, sygn. 0115-KDIT1.4011.571.2021.1.MR
Pośrednictwo w sprzedaży na 8,5% ryczałcie
Głównym przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorcy jest świadczenie usług pośrednictwa w sprzedaży systemów i rozwiązań informatycznych dotyczących sprzętu (tj. serwerów, macierzy, backupów), oprogramowania oraz usług, w tym usług serwisowych. Usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.
Organ zgodził się z przedsiębiorcą, że stawka 8,5% ryczałtu ma zastosowanie do przychodów z prowadzonej działalności usługowej, chyba że przepis szczególny przewiduje inną stawkę.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 października 2021, sygn. 0115-KDIT1.4011.552.2021.1.AS