Przedsiębiorca kupił samochód osobowy do celów prywatnych. Po zakupie wykorzystywał samochód do celów działalności gospodarczej, zaś koszty rozliczał na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówką.
W dalszej kolejności, samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Samochód był amortyzowany przy zastosowaniu metody liniowej z jednoczesnym obniżeniem stawki amortyzacyjnej do 0%, czyli w rzeczywistości odpisy amortyzacyjne nie stanowiły kosztów.
Po dwóch latach, samochód został wykreślony z ewidencji środków trwałych i przeznaczony na cele prywatne.
Przedsiębiorca zamierza sprzedać samochód. Sprzedaż wymienionego samochodu będzie przychodem z działalności gospodarczej, ponieważ samochód był wprowadzony do ewidencji środków trwałych, zaś od jego wykreślenia z ewidencji nie upłynęło sześć lat.
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, jaka wartość będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży samochodu, który figurował w ewidencji środków trwałych, a od wykreślenia go z ewidencji środków trwałych nie upłynęło sześć lat.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że dochodem z odpłatnego zbycia opisanego samochodu osobowego będzie różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a jego wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego samochodu.
Skoro samochód był amortyzowany przy zastosowaniu metody liniowej z jednoczesnym obniżeniem stawki amortyzacyjnej do 0%, to przy ustalaniu wysokości dochodu z tej sprzedaży nie powiększa się wartości początkowej tego pojazdu o wartość odpisów amortyzacyjnych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 2 października 2023 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.501.2023.2.AWO