Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opieki zdrowotnej. Zawarł z bankiem umowę leasingu samochodu osobowego na 59 miesięcy. Okres umowy leasingu upłynął we wrześniu 2021 r.
Przedsiębiorca wykupił samochód z leasingu po okresie umowy. Po wykupie auta, podjął decyzję o wycofaniu samochodu z działalności gospodarczej. Samochód po wycofaniu był używany do celów prywatnych przedsiębiorcy.
Podatnik chciał wiedzieć, czy w związku ze sprzedażą samochodu po upływie 6 miesięcy od momentu jego nabycia będzie zobowiązany rozpoznać przychód i zapłacić PIT do urzędu skarbowego.
W jego ocenie, nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku.
Leasing drugiego auta w firmie a koszty uzyskania przychodu
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. Jak zauważył, samochód został sprzedany przed upływem 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wycofano auto z działalności gospodarczej. Jego zdaniem, skoro samochód został wycofany z firmy, a od jego wycofania do sprzedaży nie upłynął ww. okres czasu to przychód uzyskany z jego sprzedaży stanowi przychód z działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 listopada 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.736.2022.2.MZ
Sprzedaż rzeczy używanych
Zgodnie z ustawą o PIT, w przypadku sprzedaży rzeczy, w tym aut, przez osoby prywatne, nie ma obowiązku zapłaty podatku, jeżeli od zakupu rzeczy minęło co najmniej sześć miesięcy.
Powstaje pytanie, czy tak samo traktuje się składniki majątku wycofane z działalności gospodarczej.
Na podstawie obowiązujących przepisów, sprzedaż wycofanych z firmy składników majątku, w tym także samochodów, stanowi przychód z działalności gospodarczej w przypadku, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku wycofano z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Cesja leasingu auta. Czy można zastosować 3% podatku?
Jeżeli ww. okres nie upłynął, sprzedaż należy opodatkować według takiej stawki podatku, jaką przedsiębiorca stosuje dla opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.