Sprzedaż wybudowanych domków letniskowych. Jaka stawka ryczałtu?

Przedsiębiorca chciał wiedzieć, czy do sprzedaży domków letniskowych należy zastosować 10% stawkę ryczałtu czy stawkę 5,5%.

Na posiadanej działce podatnik rozpoczął budowę domków letniskowych całorocznych. Po zakończeniu budowy i wydzieleniu znalazł chętnych na zakup ww. nieruchomości.

W związku z powyższym, założył działalność gospodarczą. Używane kody PKD to 41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz PKD 68.10.Z -

Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Dla prowadzonej działalności, przedsiębiorca wybrał opodatkowanie ryczałtem.

Domki zostały zaliczone do środków trwałych firmy. W związku z tym, do sprzedaży zastosowano 10% stawkę ryczałtu. Jednak po analizie przedsiębiorca zauważył, że powinien zastosować stawkę 5,5% ryczałtu. W jego ocenie, działalność gospodarcza polegająca na wznoszeniu budynków i ich sprzedaży, opodatkowana jest tą ostatnią stawką.

Przedsiębiorca chciał uzyskać odpowiedź, czy do sprzedaży opisanych domków należy zastosować 10% stawkę ryczałtu czy stawkę 5,5%. Jego zdaniem, właściwa jest stawka 5,5% która znajduje zastosowanie dla przychodów z robót budowlanych.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Jak przypomniał wybudowane domki letniskowe całoroczne zostały ujęte w ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy. W związku z tym, ich odpłatne zbycie stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu stawką 10% ryczałtu. W jego ocenie, brak jest możliwości przekwalifikowania środka trwałego na towar handlowy.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 stycznia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.918.2022.2.ID