Sprzedaż wraku auta. Czy trzeba zapłacić podatek?

Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy sprzedaż wraku pojazdu powoduje powstanie obowiązku podatkowego PIT.

PITauto

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

W okresie od stycznia 2020 r. do stycznia 2022 r. korzystał z leasingu na samochód osobowy. Po zakończeniu leasingu wykupił samochód do celów prywatnych.

Przedsiębiorca nie zaksięgował faktury wykupu w koszty działalności gospodarczej, nie dokonał też odliczenia podatku VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - samochód zamierzał wykorzystywać do celów prywatnych.

Po wykupie, w wyniku wypadku, samochód przedsiębiorcy uległ uszkodzeniu. Znaczące i rozległe szkody spowodowały, że samochód nie nadawał się do naprawy i dalszego użytkowania.
Ubezpieczyciel wystawił wrak samochodu przedsiębiorcy na licytację. W efekcie tego, zgłosił się chętny do odkupienia wraku samochodu.

Przedsiębiorca zdecydował się sprzedać wrak.

Sprzedaż wraku auta a PIT

W związku z tym, zapytał Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy w zaistniałej sytuacji sprzedaż wraku pojazdu powoduje powstanie obowiązku podatkowego PIT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że przychód uzyskany ze sprzedaży wraku stanowi przychód z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jak argumentował, sprzedaż auta nastąpiła przed upływem 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód ten został wycofany z działalności gospodarczej. Wiąże się to z powstaniem przychodu z działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  12 lipca 2023 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.418.2023.1.MR